بیژن اشتری: خطر بیخ گوش جمهوری اسلامی

جمعه, 12ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن

بیژن اشتری

امروز رافایل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, به تهران می‌آید تا درباره پیدا شدن اورانیوم هشتاد و سه  درصد غنی ‌شده در تاسیسات اتمی ایران تحقیق کند. اگر گروسی در این سفر جواب یا توضیح قانع‌کننده‌ای به دست نیاورد و  در جلسه بعدی آژانس گزارش منفی در این باره بدهد به احتمال زیاد به زودی مکانیسم ماشه یا اسنپ بک از سوی فرانسه، انگلستان و آلمان فعال خواهد شد و طی یک پروسه دو سه ماهه همه شش قطعنامه تحریمی سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی که به واسطه برجام معلق شده بودند از نو احیا خواهند شد.

احیای این قطعنامه‌ها به صورت خودکار است و به رای شورای امنیت سازمان ملل متحد هم نیازی ندارد.در صورت احیای شش قطعنامه مذکور باید شاهد اتفاقات زیر باشیم:

طبق قطعنامه ۱۸۰۳ از همه کشورهای جهان، اعم از این که دوست جمهوری اسلامی ‌باشند یا دشمنش، خواسته شده که مطلقا هیچ تجارتی با ایران نداشته باشند وگرنه مجازات خواهند شد.

طبق همین قطعنامه کشورها مجازند که همه کشتی‌ها و هواپیماهای ایرانی را و نیز کشتی‌ها و هواپیماهای عازم ایران را بازرسی و در صورت مشاهده اقلام تحریمی این اقلام را مصادره کنند. هواپیماها و کشتی‌ها حتی می‌توانند مصادره شوند و محاصره دریایی و هوایی هم امکان‌پذیر می‌شود.

طبق قطعنامه ۱۷۴۷ هیچ نهاد پولی بین‌المللی اجازه کار با ایران را نخواهد داشت و همه بانک‌ها، موسسات و افرادی که با برنامه موشکی و اتمی ایران کار می‌کنند تحریم می‌شوند.

همچنین ایران کلا حق غنی‌سازی خود را از دست خواهد داد که می‌توان انتظار داشت جمهوری اسلامی هم متقابلاً از ان‌پی‌تی خارج و بازرسان آژانس را اخراج کند. این به خودی خود می‌تواند موجب تشدید تنش ‌ها و فعال شدن بند ۹ قطعنامه ۱۹۲۹ بشود.

در این صورت جمهوری اسلامی در ذیل فصل هفت منشور سازمان ملل متحد قرار خواهد گرفت و یک کمیته پانزده نفره زیر عنوان “کمیته ۱۷۳۷”، که نامش برگرفته از قطعنامه ۱۷۳۷ است  تشکیل خواهد شد که به صورت لحظه‌ای و مستمر  روند اجرای تحریم‌ها و تحرکات جمهوری اسلامی را نظارت و برای تصمیم‌گیری‌های بعدی به سازمان ملل متحد گزارش خواهد کرد.

همه اینها یک مبنای حقوقی و سیاسی از سوی سازمان ملل متحد ایجاد خواهد کرد که همه کشورها رسما، مطابق بند ۲۵ منشور سازمان ملل، ملزم به قبول و اجرای آن هستند.

به این ترتیب جمهوری اسلامی زیر نظارت مداوم سازمان ملل متحد قرار خواهد گرفت و اگر تحریم ها کارساز واقع نشود سازمان ملل متحد می‌تواند مجوز استفاده از زور و قوای نظامی را علیه جمهوری اسلامی صادر کند.

از: ایران امروز 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.