وزیر خارجه آلمان: دختران ایران باید بدون ترس به مدرسه بروند

شنبه, 13ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن

بوک در ارتباط با مسمومیت دختران ایرانی در مدارس واکنش نشان داد

بربوک در واکنش به مسمومیت‌های سریالی در ایران گفت، دختران ایرانی باید بدون ترس به مدرسه بروند. مولوی عبدالحمید مسمومیت‌ دانش‌آموزان را نوعی سرکوب اعتراضات دانست. معاون فرمانداری پردیس از کشف یک تانکر “مشکوک” خبر داد.

مسمومیت‌های سریالی در مدارس ایران ادامه دارد. شهروندان از”قتل‌های زنجیره‌ای” و “بمب شیمیایی” سخن می‌گویند.

حکومت تا کنون پاسخ شفاف و قانع‌کننده‌ای درباره انگیزه و عوامل مسمومیت دانش‌آموزان مدارس دخترانه نداده است. 

دانش‌آموزان دختر در شهرهای مختلف ایران برای نخستین‌‎بار در خیزش مردمی ایران بعد از ۲۶ شهریور حضور فعالی داشتند. مسمومیت‌ها بعد از پیوستن آنان به معترضان آغاز شده است.

ادامه مسمومیت‌های سریالی در مدارس دخترانه در شهرهای مختلف ایران با واکنش‌های جهانی نیز همراه شده است.

آدرین واتسون سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید خواستار “تحقیقات معتبر و مستقل درباره این موضوع و پاسخگو کردن عاملان آن‌ها” شد.

مسمومیت دختران دانش‌آموز در رسانه‌های آلمان نیز انعکاس گسترده‌ای داشت.

 آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز به مسمومیت دختران ایرانی واکنش نشان داد. بربوک در توییتی نوشت، “گزارش‌های مربوط مسمومیت دختران دانش‌آموز در ایران تکان‌دهنده است و دختران ایرانی چه در تهران و چه در اردبیل باید بدون ترس به مدرسه بروند”.

او تاکید کرد که باید به همه موارد به طور شفاف رسیدگی شود.

اعتراض ایران به “مواضع مداخله‌جویانه” برخی کشورها

جمهوری اسلامی به نگرانی جامعه جهانی واکنش نشان داد. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه “واکنش عجولانه،  عجیب و نمایشی مقامات برخی کشورها” در رابطه با مسمومیت در مدارس ایران را  ادامه “مواضع سیاسی مداخله‌جویانه” آنها دانست.

کنعانی هشدار داد مقامات این کشورها بهتر است از “اظهارات نمایشی و مداخله‌جویانه” در این زمینه دست بردارند.

عبدالحمید: مسمومیت‌ دانش‌آموزان نوعی سرکوب است

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه ۱۲ اسفند (۳ مارس) “این مسموم کردن‌ها را نوعی از سرکوب اعتراضات و انتقام‌جویی از اعتراضات دختران دانش‌آموز دانست.

امام جمعه اهل سنت زاهدان خاطرنشان کرد که جلوی مسمومیت‌ها “هم از سوی جریانی که مسمومیت دختران را هدف قرار داده و هم آن‌ها که از این ماجرا مطلع‌اند” گرفته نمی‌شود.

در هفته‌های گذشته‌ دانش‌آموزان ده‌ها مدرسه دخترانه از جمله در شهرهای قم، بروجرد، ‌اردبیل، تهران، کرمانشاه، اصفهان، شاهین‌شهر، پردیس مسموم شدند.  

تانکر مشکوک عامل مسمویت؟

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران از کشف یک تانکر “سوخت مشکوک” در پردیس خبر داده است.

به گفته رضا کریمی، معاون سیاسی و امنیتی فرماندار پردیس “این تانکر سوختی در روزهای گذشته در استان‌های قم و بروجرد هم تردد داشته است”. او افزود: «تانکر به پارکینگ منتقل شد و نگهبانان پارکینگ هم مسموم شدند.»

معاون فرماندار پردیس تاکید کرد که بوی نامطبوع انتشاریافته در مدرسه به بوی سوخت داخل تانکر شباهت زیادی داشته و بلافاصله خودروی تانکر توقیف و راننده نیز بازداشت شده است.

موضوع علت مسمومیت دانش‌آموزان پردیس هنوز مشخص نشده است اما این مقام محلی مدعی شده است که شواهد نشان می‌دهد “پارک شدن تانکر حامل سوخت نفتا در مجاورت مدرسه عامل مسمومیت دانش‌آموزان مدرسه خیام پردیس باشد”.

مسمومیت‌ها: مقصر یک تانکر است!

خبر تردد تانکر سوخت در رسانه‌های وابسته به حکومت به صورت گسترده منتشر شده است. 

اما بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی “رونمایی تانکر نقطه‌زن” در پردیس را به باد انتقاد گرفتند و در مورد آن ابراز تردید کردند.

پشت قضیه چه کسانی هستند؟ 

محمد علی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در رابطه با مسمومیت دانش‌آموزان گفت در ابتدا مسمومیت‌ها فقط در قم و بروجردد بوده ولی اکنون به هشت شهر رسیده و سبب نگرانی خانواده‌ها شده است.

او همچنین از  فراخوانده شدن وزرای بهداشت، آموزش و پرورش و معاون وزیر اطلاعات به مجلس خبر داد. این نماینده مجلس بدون اشاره به جزئیات مسائل مطرح شده گفت: «احتمال دارد گروه‌هایی که از ورود خانم ها به عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و علمی می‌ترسند و یا با آن مخالفت هستند پشت این قضیه باشند.»

این نماینده مجلس درباره ماهیت این گروه‌ها که چه کسانی هستند صحبتی نکرد. 

رئیسی: دشمن به دنبال ایجاد دلهره و ناامیدی در مدارس است

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران هم روز جمعه ۱۲ اسفند (۳ فوریه) در جمع طرفداران خود در خورموج مرکز شهرستان دشتی استان بوشهر گفت: «دشمن با ترفند و راه‌اندازی مسئله مسمومیت دانش‌آموزان، به دنبال ناامیدسازی مردم است.» 

رئیسی پس از چندین روز از مسمویت ده‌ها دانش‌آموز در ۵ استان برای نخستین‌بار گفت به وزاری کشور و اطلاعات برای شناسایی و برخورد با عوامل این مسمومیت‌ها “دستور ویژ‌ه‌ای” داده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.