تجمع زنان ایرانی / هلندی مقابل دادگاه کیفری لاهه در اعتراض به حملات شیمیایی به دانش آموزان دختر در ایران

دوشنبه, 15ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن

 


امروزششم مارچ مصادف با پانزدهم اسفند، جمعی اززنان ایرانی / هلندی مقابل دادگاه کیفری لاهه جمع  شدند . این تجمع در محکوم کرد ن حملات شیمیایی به دانش آموزان دختر در ایران برگزارشد که طبق موازین این دادگاه تحت عنوان جنایت علیه بشریت اعلام شده است.

فرح کریمی، سناتور حزب سبز مجلس سنا  در هلند با سخنرانی در این تجمع  در اعتراض به مسموم‌سازی سیستماتیک و گسترده دختران دانش‌آموز نامه ای خطاب به دیوان بین‌المللی  ارائه کرد. در بخشی از این نامه که متن آن در تجمع امروز خوانده شد، آمده است: «مواد شیمیایی مورد استفاده در حملات شیمیایی در دسترس مردم عادی قرار ندارد. بنابراین رژیم چه به صورت مستقیم چه غیر‌مستقیم، مسئول حملات شیمیایی به کودکان ایران است». او با اشاره به ماده هفت معاهده‌ رم تاکید کرد که حملات صورت گرفته در رده‌ «جنایت علیه بشریت» قرار می‌گیرد. براساس ماده هفت معاهده رم، اعمال غیرانسانی که عامدانه باعث رنج زیاد یا آسیب جدی به سلامت روانی و جسمی مردم بی دفاع شهرها و روستاها بشود، جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود. فرح کریمی همچنین با اشاره به کنوانسیون‌ ژنو ۱۹۴۹ و پروتکل‌های الحاقی آن در سال ۱۹۷۷ که حمله به اماکن غیرنظامی از جمله مدارس و دانشگاه‌ها را ممنوع می‌کند، گفت: «رژیم ایران آشکارا علیه مردم خود اعلام جنگ کرده است و یکی پس از دیگری علیه آنها جنایت مرتکب می‌شود»

حمله شیمیایی به مدارس دختران از ابتدای پاییز سال جاری شروع شد و در هفته های اخیر شدت گرفت تا حدی که مسولان آموزش و پرورش   اخبار مرتبط با این حملات  را تایید کردند. بنا بر گزارش‌ها، فقط در دو روز شنبه و یکشنبه ۱۳ و ۱۴ اسفند بیش از ۲۰۰ مدرسه دخترانه در نقاط مختلف ایران مورد حمله واقع شده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.