حمایت گسترده بین‌المللی از زنان ایران در مراسم روز زن در شهرهای مختلف جهان

پنجشنبه, 18ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن

مراسم روز زن در شهرهای مختلف جهان بر همبستگی با زنان ایران و افغانستان تمرکز داشت و مقامات کشورهای مختلف در اظهارات خود بر حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران به رهبری زنان تاکید کردند.

در مراسم اهدای جایزه بین‌المللی زنان شجاع که به میزبانی بانوی اول و وزیر خارجه آمریکا در کاخ سفید برگزار شد، «جایزه افتخاری مادلین آلبرایت» به زنان معترض ایران اهدا شد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در واکنش به اهدای جایزه افتخاری مادلین آلبرایت به زنان معترض ایران گفت: «زنان و دختران ایران تجسم شجاعت هستند.»

جو بایدن نیز در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی زن نوشت: «در بسیاری از نقاط جهان، حقوق زنان و دختران هنوز مورد حمله می‌گیرد و کل جوامع را عقب نگه می‌دارد. ما این موضوع را در ایران می‌بینیم، جایی که رژیم به طرز وحشیانه‌ای صدای زنانی را که شجاعانه برای آزادی خود می‌ایستند، سرکوب می‌کند.»

کی‌یر استارمر، رهبر حزب کارگر بریتانیا، نیز با انتشار تصویری از جلسه‌اش با چند کنشگر زن و کوییر ایرانی از جمله شادی امین و نازنین زاغری نوشت: «حزب کارگر به همکاری با مدافعان حقوق بشر ایران جهت مبارزه برای حقوق زنان و دختران ادامه خواهد داد.»

دیوید لمی، از اعضای برجسته حزب کارگر بریتانیا، نیز در پیامی به مناسبت روز جهانی زن نوشت: «در این روز دستاوردهای زنان را جشن می‌گیریم، اما می‌دانیم که کارهای بسیار بیشتری برای انجام دادن وجود دارد. امروز به زنان شجاعی می‌اندیشم که در ایران، افغانستان، ساحل و اوکراین رنج می‌کشند.»

نماینده اسرائیل در مجمع سازمان ملل متحد در ژنو نیز روز جهانی زن را به زنان ایرانی تبریک گفت و افزود: زنان در ایران به دلیل داشتن اراده برای مبارزه با سیاست‌های سرکوبگرانه رژیم به قتل می‌رسند، بازداشت می‌شوند و مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند.

در همین حال، تجمع‌های روز زن در شهرهای مختلف جهان، با توجه ویژه به زنان ایران و افغانستان برگزار شد.

در تجمعات مختلفی که در استانبول، پاریس، لندن، استکهلم، برلین، فرانکفورت، اسلو، لوکزامبورگ، گوتنبرگ، مونترال و ونکوور و بسیاری دیگر از شهرهای بزرگ و کوچک جهان برگزار شد، حاضران با سر دادن شعار «زن، زندگی، آزادی» و حمل پرچم ایران، با زنان معترض ایرانی ابراز همبستگی کردند.

همچنین در بسیاری از تجمعات روز زن در شهرهای مختلف، شرکت‌کنندگان با پوشیدن ماسک شیمیایی، خواستار توجه جهانی به مسموم‌سازی دختران دانش‌آموز در ایران شدند.

ویدیوهایی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد گروهی از زنان با اجرای یک پرفورمنس اعتراضی در مرکز شهر لندن و پوشیدن لباس ندیمه، پلاکاردهایی با تصاویر قربانیان سرکوب و خشونت در جمهوری اسلامی را به نمایش گذاشته و شعار «زن زندگی آزادی» سر دادند.

 

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، ایرانیان ساکن مونترال کانادا در محکومیت جنایات جمهوری اسلامی و حملات شیمیایی به مدارس و هم‌زمان با روز زن راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند.

 

 

در تظاهرات روز زن در شهر ونکوور کانادا، کنشگران کانادایی با سردادن شعار «زن، زندگی، آزادی» و حمل پرچم ایران، با زنان معترض ایرانی ابراز همبستگی کردند.

 

ویدیوی ارسالی دیگر نشان می‌دهد هم‌زمان با روز جهانی زن در چهارشنبه هشتم مارس، ایرانیان در گوتنبرگ سوئد شعار «زن زندگی آزادی» سردادند.

 

ویدیوهای دریافتی نشان می‌دهد ایرانیان ساکن نروژ در اسلو، پایتخت این کشور، تجمع کردند.

 

دیگر ویدیوهای ارسالی نشان می‌دهد تعداد پرشماری از ایرانیان آلمان، ۱۷ اسفند به‌مناسبت روز جهانی زن، در برلین دست به تجمع زدند و به یاد قربانیان سرکوب در جمهوری اسلامی پلاکاردهایی در دست گرفتند.

 

 

 

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.