فرانسه اظهارات ناصر کنعانی را اعتراف به «خودسرانه» بودن بازداشت شهروندان فرانسوی دانست

سه شنبه, 23ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن

آن کلر لژاندر سخنگوی وزارت خارجه فرانسه

آن کلر لژاندر سخنگوی وزارت خارجه فرانسه

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد اظهارات همتای ایرانی‌اش درباره فرانسویانِ زندانی در ایران آشکارا تایید کرد که بازداشت آن‌ها «خودسرانه» بوده است.

آن کلر لژاندر روز سه‌شنبه ۲۳ اسفند گفت: «این یک تایید از سوی مقام‌های ایرانی است و کنوانسیون وین در مورد روابط کنسولی را که پایه و اساس روابط دیپلماتیک بین کشورها است، نقض می‌کند».

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، یک روز پیشتر درباره شهروندان فرانسوی زندانی در ایران گفته بود دولت فرانسه رویکرد مداخله‌آمیزی در ارتباط با تحولات اخیرا در ایران داشته و استمرار این مواضع نمی‌تواند در موضوع زندانیان کمک‌کننده باشد.

در حال حاضر دست‌کم شش شهروند فرانسوی در ایران زندانی هستند و دولت فرانسه پیشتر جمهوری اسلامی را متهم کرده بود که این افراد را به گروگان گرفته است.

فریبا عادلخواه یکی از شهروندان ایرانی-فرانسوی به تازگی از زندان آزاد شده است، اما هنوز مشخص نیست که آیا می‌تواند از ایران خارج شود یا نه.

وضعیت جسمی یا روحی دیگر شهروندان فرانسوی زندانی در ایران نیز وخیم گزارش شده است.

روابط جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اروپایی به‌ویژه پس از بازداشت تعدادی از شهروندان اروپایی در جریان اعتراضات سراسری اخیر، پرتنش شد.

در سال‌های گذشته نیز، جمهوری اسلامی ایران ده‌ها شهروند دوتابعیتی و خارجی را بازداشت و عمدتا آنان را به «جاسوسی» یا دیگر اتهام‌های سیاسی و امنیتی متهم کرده است.

گروه‌های حقوق بشری، حکومت تهران را متهم می‌کنند که قصد دارد با بازداشت خودسرانه یا «گروگان گرفتن» اتباع خارجی و دوملیتی، بر دولت‌های خارجی در جهت برآورده کردن خواسته‌های خود فشار آورد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.