بی‌خبری از وضعیت محمدامین جعفری، وکیل بازداشت شده در شیراز

سه شنبه, 23ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌وایر «سید محمد امین جعفری حسینی» یکی از وکلای دادگستری شیراز بیش از سه ماه قبل از منزل شخصی خود ربوده و در سکوت خبری به بازداشت‌گاهی در بندرعباس نگهداری می‌شود.

این وکیل دادگستری متولد دی‌ماه ۱۳۵۷ متاهل و پدر دو فرزند است و به دلیل کنشگری مدنی و فعالیت‌های خود در هفته دوم آذرماه با یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی خود در شیراز بازداشت شده و هم‌اکنون در بازداشتگاه اطلاعات سپاه در بندرعباس زندانی است.

طبق اطلاعات دریافتی این وکیل دادگستری از زمان بازداشت خود تاکنون در دو تماس کوتاه یک دقیقه‌ای با پدر و مادرش به آن‌ها اعلام کرده که نگرانش نباشند و ده روز قبل نیز در تماسی بسیار کوتاه که توسط ماموران امنیتی قطع شده اعلام کرده «کلیه‌اش دچار خونریزی است».

گفته شده است که کلیه اکانت‌های این کنشگر مدنی و وکیل دادگستری در اختیار نیروهای امنیتی است و ماموران ممکن است از این پلتفورم‌ها برای ارتباط با دوستان و نزدیکان او استفاده کنند.

ایران‌وایر همچنین مطلع شده است که  خانواده و نزدیکان امین جعفری در طول سه ماه و نیم گذشته به شدت از سوی نهادهای امنیتی تحت فشار بوده‌اند تا نسبت به بازداشت و وضعیت او اطلاع رسانی نکنند.

سید محمدامین جعفری نویسنده بیش از ۹ جلد کتاب ادبی و پژوهشی است  و پیش از این بعنوان مدیر کل کتابخانه‌ها و اسناد ملی استان  فارس، مدیرکل گردشگری و صنایع دستی قشم و مدیرکل منطقه ویژه اقتصادی قشم و هنگام  فعالیت کرده است.

دوستان این وکیل دادگستری بر این باورند که سکوت خبری ناشی از تهدیدهای امنیتی ممکن است موجب شود جان و سلامت او با توجه به مشکلات جسمانی که دوره بازداشت و بازجویی برای او بوجود آورده است را به مخاطره بیاندازد.

آن‌ها همچنین تایید کرده‌اند که سیدمحمدامین جعفری با اینکه عضو ناظر سازمان جهانی یونیسف در خاورمیانه، وکیل دادگستری و کنشگری شناخته شده است اما تاکنون از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است.

از دلایل بازداشت و اتهامات انتسابی به او اطلاعی در دست نیست و پیگیری‌های نزدیکان و دوستان او تاکنون برای کسب اطلاع دقیق از وضعیت وی بی‌نتیجه مانده است.

در حالی که اعتراضات سراسری در ایران علیه جمهوری اسلامی به اشکال مختلف در شش ماه گذشته تداوم یافته است اما شمار زیادی از  وکلا و کنشگران مدنی  تحت پیگردهای قضایی با اتهامات واهی قرار گرفته‌اند.

در آخرین مورد شبکه حقوق‌بشر کردستان در گزارشی، از احضار «صالح نیکبخت»، وکیل خانواده «مهسا[ژینا] امینی» که پیش‌تر نیز وکالت شماری از فعالان سیاسی و مدنی را برعهده داشته، خبر داد و نوشت که این وکیل دادگستری به «تبلیغ علیه نظام» متهم شده است.

بر اساس این گزارش، آقای نیکبخت روز شنبه ۲۰اسفند۱۴۰۱، بە شعبە دوم بازپرسی «دادسرای عمومی و انقلاب مقدس»، مستقر در زندان اوین تهران احضار، و به‌عنوان «تبلیغ علیە نظام» مورد تفهیم اتهام قرار گرفته است. 

پیش از این نیز در تاریخ دوم اسفندماه سال جاری «امیرحسین نجفی» فرزند «محمد نجفی» وکیل زندانی در اراک، با انتشار یادداشتی در حساب کاربری خود در اینستاگرام از تداوم اعتصاب غذای پدرش برای بیست و دومین روز متوالی خبر داد و نوشت که مقامات زندان اراک روز دوشنبه ۱اسفند۱۴۰۱، این وکیل زندانی را از سلول انفرادی به «بند تازه تشکیل شده سیاسی» در این زندان منتقل کرده‌اند.

محمد نجفی وکیل دادگستری زندانی، در سال‌های گذشته وکالت شماری از فعالان سیاسی و مدنی را برعهده داشت، اما پس از آنکه در اعتراضات دی۱۳۹۶، کشته شدن «وحید حیدری»، یک معترض جوان را در بازداشتگاه نیروی انتظامی اراک فاش کرد، بازداشت و زندانی شد.

همزمان «فرشته تابانیان» دیگر وکیل دادگستری اعلام کرده است که پس از شرکت در جلسه بازپرسی در دادسرای اهواز، به دفاع از خود در برابر اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «نشر اکاذیب»، «اجتماع و تبانی»، «عضویت در گروه های معاند» و «توهین به رهبری» پرداخت و سپس با وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی آزاد شده است.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.