ایران و عراق یک سند امنیتی با هدف تامین امنیت مرزی امضا کردند

یکشنبه, 28ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن
لحظه توافق ایران و عراق

منبع تصویر،NOURNEWS

دفتر نخست‌وزیر عراق و شورای عالی امنیت ملی ایران روز یکشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که عراق و ایران توافقی را با هدف تامین «امنیت مرزی» امضا کرده‌اند. این خبر پس از آن اعلام می‌شود که علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران، در ادامه سفرهای منطقه‌ای، به عراق رفته است.

در بیانیه دفتر نخست وزیری عراق آمده است که توافقنامه امنیتی مشترک شامل هماهنگی در «حفاظت از مرزهای مشترک بین دو کشور و تحکیم همکاری در چندین زمینه امنیتی» است. علی شمخانی و قاسم اعرجی مشاور امنیت ملی نخست وزیر عراق این توافق را با حضور شیاع سودانی نخست وزیر عراق امضا کردند.

هنوز جزئیاتی از توافق مرزی و امنیتی بین ایران و عراق منتشر نشده است. در این سفر، هیاتی عالیرتبه از جمله «رئیس کل بانک مرکزی، معاون اقتصادی وزارت امور خارجه و دستیار وزیر خارجه ایران درامور کشورهای حوزه خلیج‌فارس» علی شمخانی را همراهی کرده‌اند.

آقای شمخانی در هفته‌ گذشته نیز سفری را به امارات متحده عربی انجام داده بود و پیش از آن هم با میانجی‌گری چین توافق عادی سازی روابط با عربستان سعودی را نهایی کرده بود.

ایران در چند سال گذشته بارها مناطقی در اقلیم کردستان عراق را هدف حملات هوایی موشکی قرار داده بود. دولت عراق و اقلیم کردستان نیز در واکنش از این حملات انتقاد کرده بودند. حکومت ایران مدعی بود احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی و همچنین اسرائیل از مناطق مرزی بین ایران و اقلیم برای حملات به داخل این کشور و تحریک اعتراضات در ایران استفاده می‌کنند.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.