آزاد سازی بیش از ۲۷ هزار متر اراضی ملی در تهران از چنگال متخلفان

دوشنبه, 29ام اسفند, 1401
اندازه قلم متن

رییس اداره حقوقی حفاظت محیط زیست استان تهران اهم اقدامات حقوقی این اداره در سال ۱۴۰۱ را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، علی امرالهی در تشریح اهم اقدامات حقوقی محیط زیست استان تهران در سال ۱۴۰۱، گفت:‌ در سال ۱۴۰۱ در حوزه محیط زیست طبیعی استان تهران ۱۰۸ پرونده قضایی تشکیل و پیگیری شد که بیشتر این پرونده‌ها در حوزه شکار غیرمجاز حیات وحش و همچنین تخریب و تصرف و قطع اشجار بود که مجموعا در این حوزه تعداد  احکام صادره ۱۲۴ پرونده بوده که ۹۲  مورد آن مربوط به پروند های ۱۴۰۱ و مابقی مربوط به سنوات قبل است.

وی افزود: در خصوص پرونده‌های اداری و مالی نیز تعداد ۵۴ فقره پرونده منتج به صدور رای از مراجع قضایی شده که بیشتر آنها مربوط به آراء صادره از دیوان عدالت اداری است.

امرالهی با اشاره به اینکه در حوزه محیط زیست انسانی نیز تعداد ۳۵۵ پرونده در سال ۱۴۰۱ در محاکم قضایی تشکیل شده است، افزود: از این تعداد ۱۳۵ مورد مربوط به آلودگی آب، ۸۹ پرونده مربوط به آلودگی هوا، ۷۰ مورد مربوط به آلودگی خاک و مابقی مربوط به آلودگی های صوتی و پسماند بوده است که از این بین ۱۶۶ پرونده رسیدگی و احکام آن صادر شده است.

رییس اداره حقوقی محیط زیست استان تهران در ادامه تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم در سال ۱۴۰۱ اخذ یک مصوبه از شورای حفظ حقوق بیت المال درخصوص پیگیری دعاوی حقوقی و کیفری در داخل اراضی ملی مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست استان تهران بود که این اقدام به استان‌های  دیگر نیز تسری پیدا کرده است.

وی در خصوص میزان اراضی اعاده شده به مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست استان تهران در سال ۱۴۰۱ اظهارکرد: در شهرستان شمیرانات در این خصوص تعداد ۱۹ پرونده تشکیل و در مجموع ۲۷ هزار و ۶۰۳ متر مربع اراضی از چنگال متخلفان آزاد و به بیت المال بازگردانده شده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان تهران، امرالهی همچنین گفت: میزان ضرر و زیان های وصولی و متعلقه در خصوص شکار و صید غیر مجاز در شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ مبلغ۴۸۹ میلیون تومان بوده است که این مبلغ از سوی متخلفان به حساب دولت واریز شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.