نشست وزرای دادگستری ۴۰ کشور جهان در لندن برای حمایت از تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی دربارۀ جنایات جنگی روسیه، برگزار شد

سه شنبه, 1ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

ار اف ای 

وزرای دادگستری چهل کشور جهان برای تبادل نظر به هدف افزایش حمایت‌های بین‌المللی از تحقیقات مستقل و حیاتی دیوان کیفری بین‌المللی درباره جنایات جنگی روسیه در خاک اوکراین، در لندن گرد هم آمدند.

وزرای دادگستری چهل کشور جهان، روز دوشنبه ۲۰ مارس (۲۹ اسفند)، در نشست لندن به میزبانی دومینیک راب معاون نخست وزیر بریتانیا و خانم دیلان یشیلگوز زگریوس وزیر دادگستری هلند، حضور یافتند .

این نشست در پایتخت بریتانیا به دنبال درخواست های مکرر دیوان کیفری بین‌المللی برای حمایت بیشتر از تحقیقات این دادگاه دربارۀ جنایات جنگی رخ داده در اوکراین، برگزار شد.

کریم خان دادستان دیوان کیفری بین‌المللی در جریان این نشست، با اشاره به صدور حکم بازداشت ولادیمیر پوتین به اتهام «جنایات جنگی روسیه و انتقال غیرقانونی کودکان اوکراینی»، گفت: «تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی در این زمینه، کاملاً مستقل و غیرسیاسی است».

کریم خان در ادامه تأکید کرد: «درگیری‌ها در اوکراین، لحظۀ بیداری مجدد برای سیستم دیوان کیفری بین‌المللی محسوب می‌شود؛ ما باید استقامت جمعی لازم برای اجرای عدالت را داشته باشیم».

 

کریم خان همچنین استدلال‌های مطرح شده مبنی بر انتقال بشردوستانۀ هزاران کودک اوکراینی به روسیه را رد کرد و از دولت مسکو خواست تا این کودکان را به کشور خود بازگرداند.

وی در این نشست دولت روسیه را خطاب قرار داد و گفت: «اجازه دهید که این کودکان زبان مادری خود را در مدارس کشور خود بیاموزند به جای اینکه در محیط‌های ناآشنا تحت فرزندخواندگی افرادی بیگانه قرار گیرند».

کریم خان همچنین خواستار افزایش حمایت‌ها از تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی درباره جنایات جنگی روسیه در اوکراین شد.

وزارت دادگستری بریتانیا اعلام کرد که وزرای دادگستری کشورهای حاضر در این نشست، حمایت مالی و عملی خود از تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی را ارائه کردند و این رویداد شامل جلساتی پیرامون جمع آوری شواهد و هماهنگی برای پیشرفت تحقیقات نیز بوده است.

دومینیک راب معاون نخست‌وزیر بریتانیا نیز در جریان این نشست گفت: ما امروز در لندن با این هدف درپشت دیوان کیفری بین‌المللی متحد شده‌ایم که عاملان جنایات جنگی طی تهاجمی ناعادلانه در اوکراین را بازخواست و پاسخگو کنیم.

وی افزود: «ما باید از دادستان دیوان کیفری بین‌المللی برای تأمین هرآنچه که نیاز دارد چه منابع مالی، چه تخصص فنی، حمایت کنیم تا به تحقیقات خود در این زمینه ادامه دهد».

در جریان این نشست، دنیس مالیوسکا وزیر دادگستری اوکراین و نیز آندری کوستین دادستان کل این کشور نیز برای حاضران سخنرانی کردند.

بریتانیا در جریان این نشست اعلام کرد که مبلغ ٣۹۵ هزار پوند دیگر برای حمایت از دیوان کیفری بین‌المللی در نظر گرفته است. بدین ترتیب مجموع حمایت های مالی بریتانیا از دیوان بین‌المللی کیفری در سال جاری به مبلغ یک میلیون پوند می رسد.

دولت بریتانیا پیش از این نشست از اختصاص کمک های مالی بیشتر به تحقیقات دیوان کیفری بین‌المللی خبر داده و  خواستار اقدامات مشابه از سوی کشورهای حاضر در این نشست شده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.