هویت ۱۲۱ بلوچ کشته‌شده در اعتراضات جمعه خونین زاهدان و خاش «تأیید شد»

جمعه, 4ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

عکس‌های کشته‌شدگان بلوچ در دست معترضان

عکس‌های کشته‌شدگان بلوچ در دست معترضان
ایران وایر

سایت خبری «حا‌ل‌وش» که اخبار مربوط به سیستان‌و‌بلوچستان را پوشش می‌دهد، در آخرین گزارش خود درباره شمار کشته‌شدگان اعتراضات زاهدان و خاش در «جمعه خونین»، اعلام کرد که هویت دست کم ۱۲۱ نفر را تأیید کرده است.

در این گزارش که روز چهارم فروردین منتشر شده، آمده است که این آمار از «نخستین دقایق کشتار معترضان جمعه خونین زاهدان و خاش تا لحظه تنظیم گزارش به‌دست آمده و از منابع مطلع و مختلف همراه با راستی‌آزمایی جمع‌آوری شده است.»

«جمعه خونین» یا «جمعه سیاه» به کشتار معترضان در زاهدان در هشتم مهر ۱۴۰۱ اشاره دارد. در این روز، معترضان در واکنش به تجاوز یک فرمانده نیروی انتظامی به یک دختر بلوچ در حال تشکیل تجمع اعتراضی بودند که از سوی نیروی انتظامی هدف شلیک مستقیم گلوله قرار گرفتند و ده‌ها نفر از آن‌ها کشته شدند.

به گزارش عفو بین‌الملل در کشتار خونین خاش نیز که روز ۱۳ آبان رخ داد، نیروهای جمهوری اسلامی با شلیک گلوله جنگی به سوی مردم معترض، نمازگزاران و رهگذران دست‌کم ۱۸ نفر از جمله دو کودک را کشتند و ده‌ها نفر را زخمی کردند.

با وجود این که سپاه پاسداران گروه «جیش‌العدل» را مسئول این حملات معرفی کرد، اما مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان، علی خامنه‌ای را مسئول کشته شدن معترضان بلوچ اعلام کرد.

در واکنش به کشتار خونین بلوچ‌ها عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای تأکید کرد که نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی با استفاده از «الگویی کشنده» در سرکوب اعتراضات سیستان و بلوچستان، از «مهمات و گلوله جنگی مرگبار» علیه این مردم استفاده کردند و «بالاتنه، سینه و سر معترضان را به قصد کشتار» هدف قرار دادند.

در ماه‌های گذشته صدها بلوچ از جمله کودکان نیز در شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان بازداشت شدند و تاکنون دست کم شش بلوچ در معرض خطر اعدام قرار گرفته‌اند.

پس از حملات خونین به معترضان در زاهدان و خاش، شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان طی شش ماه گذشته هر جمعه صحنه تظاهرات بلوچ‌ها بوده است. با وجود تشدید فشارها این تجمع‌ها هر هفته ادامه دارد و معترضان به سردادن شعارهای تند علیه حکومت ادامه می‌دهند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.