عفو «۵ هزار مجرم سابق» روسیه بعد از مشارکت در جنگ اوکراین

شنبه, 5ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

 

مزدوران نظامی شرکت واگنر

رادیو فردا

رئیس شرکت خصوصی «واگنر» که به نیابت از دولت روسیه مزدوران را برای جنگ‌های خارجی استخدام می‌کند، از عفو بیش از پنج هزار مجرم زندانی بعد از مشارکت در جنگ اوکراین خبر داده است.

یوگنی پریگوژین رئیس گروه مزدوران نظامی واگنر که طی هفته‌های گذشته به خاطر استفاده از زندانیان به عنوان «گوشت دم توپ» در جنگ اوکراین مورد انتقاد قرار گرفته است، روز شنبه پنجم فروردین با انتشار ویدیویی گفت بیش از پنج هزار مجرم زندانی که با این شرکت قرارداد بسته و راهی جنگ اوکراین شده بودند، بعد از اتمام قرارداد مورد عفو قرار گرفته و آزاد شده‌اند.

او در ادامه مدعی شد، تنها ۳۱ صدم درصد از این افراد پس از آزادی، دوباره مرتکب جرم شده‌اند که بنا به ادعای او «۱۰ تا ۲۰» برابر کمتر از استانداردهای معمول است.

گروه واگنر هم‌اکنون درگیر نبردی سخت در شرق اوکراین است، منطقه‌ای که بنا بر گفته مقامات ناتو، نظامیان روسیه روزانه متحمل ۱۵۰۰ کشته و زخمی می‌شوند.

یوگنی پریگوژین اولیگارش ثروتمند روسی که به «آشپز شخصی پوتین» معروف است، روز دوشنبه هفته گذشته در نامه‌ای خطاب به سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، هشدار داده بود که نیروهای اوکراینی قصد دارند ارتباط بین مواضع مزدوارن «واگنر» و واحدهای ارتش روسیه را قطع کنند.

کاخ سفید روز جمعه ۳۰ دی اعلام کرد که وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار است گروه مزدوران مسلح واگنر وابسته به روسیه را به عنوان سازمان تبهکار فراملی معرفی کرده و به زودی مورد تحریم‌های بیشتر قرار دهد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.