اقدامات حکومت علیه حقوق شهروندان به بهانه «روزه‌خواری»؛ دو رستوران اهواز پلمب شد

دوشنبه, 7ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

علاوه بر اعمال حجاب اجباری، اقدامات جمهوری اسلامی علیه واحدهای صنفی در سراسر ایران این بار به دلیل آنچه «روزه‌خواری» خوانده شده، افزایش یافته و در تازه‌ترین مورد، دو رستوران معروف اهواز به همین دلیل پلمب و چندین نفر بازداشت شدند.

صادق جعفری چگینی دادستان اهواز روز دوشنبه هفتم فروردین، بدون ذکر نام از پلمب دو رستوران معروف در این شهر به دلیل «رعایت نکردن مقررات ماه رمضان» خبر داد.

او گفت که در ایام ماه رمضان «برخی از عوامل حرمت‌شکن» نیز بازداشت شدند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خوزستان همچنین از افزایش نظارت‌ها بر اصناف در روزهای آینده در راستای اعمال حجاب اجباری خبر داد و تهدید کرد: «به مدیران در استان ابلاغ شده در صورت ترک فعل با آن‌ها برخورد خواهد شد.»

همزمان علیرضا حسینعلی‌زاده فرمانده انتظامی نیشابور از پلمب ده واحد صنفی در راستای اجرای طی دو روز گذشته در این شهر خبر داد.

فرمانده انتظامی نیشابور نیز پلمب این مراکز فروش را در راستای اجرای طرح «برخورد با روزه‌خواری» اعلام کرد.

همچنین قبل از آن، محمدحسین محمدوند، رییس اماکن عمومی فرماندهی انتظامی خوزستان، از پلمب ۵۵ واحد صنفی به دلیل «روزه‌خواری در ملاءعام» خبر داد.

هر سال به مناسبت ماه رمضان، چندین واحد صنفی به اتهام «روزه‌خواری» پلمب می‌شود اما برخوردهای امسال در حالی است که خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی که از نیمه سال گذشته در واکنش به کشته شدن مهسا امینی پس از بازداشت به دست ماموران گشت ارشاد به راه افتاد، همچنان ادامه دارد.

در این شرایط، حکومت در تلاش است که حجاب اجباری و دیگر مقررات محدودکننده را به شیوه‌های مختلف اعمال کند.

حسن خانجانی، دادستان همدان روز یکشنبه از پلمب کافه‌ای در گنجنامه این شهر خبر داد و دلیل این اقدام را «زمینه‌چینی رقص و آواز» که ویدیوی آن در رسانه‌ها منتشر شد، اعلام کرد.

پیش‌تر ویدیوی رقص کردی گروهی زنان و مردان در این کافه منتشر شده بود.

همچنین در هفته‌های اخیر گزارش‌های متعددی به ویژه از پلمب واحدهای صنفی در رابطه با حجاب اجباری منتشر شده است.

این اقدامات حکومت، علاوه بر اعتراضات مردمی، صدای اعتراض نهادهای صنفی را نیز بلند کرده است.

محسن حاجی سعید، رییس انجمن‌های راهنمایان گردشگری در واکنش به پلمب اماکن گردشگری گفت «زور پلیس به خیابان نمی‌رسد و به سراغ مجموعه‌های گردشگری می‌روند.»

او افزود پلمب اماکن گردشگری موجب تغییر مسیر تورها می‌شود و شاید نهادهای گردشگری در اعتراض به این وضعیت تحصن گسترده کنند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.