لغو حکم اعدام سهند نورمحمدزاده، معترض متهم به «محاربه»

پنجشنبه, 10ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

سهند نورمحمدزاده

رادیو فردا

وکیل انتخابی سهند نورمحمدزاده، از بازداشت‌شدگان اعتراضات، از لغو حکم اعدام موکلش، اما باقی‌ماندن اتهام «محاربه» خبر داد.

آن‌طور که حامد احمدی، چهارشنبه، ۹ فروردین به «شبکه شرق» گفته، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، این رای را به وی ابلاغ کرده است.

او درباره جزئیات حکم صادره گفته: «متاسفانه قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب رای اصراری صادر کرده به این معنا که به اتهام محاربه اصرار کرده است. قاضی شعبه اعدام را رد کرده، ولی سهند را محارب دانسته و براین اساس هم به عقیده من حکم سنگینی صادر کرده است.»

 

به گفته وی، دادگاه انقلاب سهند نورمحمدزاده را به اتهام «محاربه» به «۱۰ سال تبعید به کهنوج استان کرمان، ۵ سال حبس به اتهام اجتماع و تبانی و یک سال هم به اتهام اخلال در نظم عمومی» محکوم کرده است.

آن‌طور که آقای احمدی خبر داده، «قاضی در ذیل حکم قید کرده که اتهامات سهند نورمحمدزاده از تعدد معنوی خارج است، به این معنا که قاضی افعال مجرمانه را مستقل در نظر گرفته است. در این حالت، اشد مجازات قابل اجرا نیست و سهند نورمحمدزاده هم باید ۱۰ سال تبعید به کرمان را تحمل کند و هم ۶ سال حبس را.»

این وکیل دادگستری درباره شیوه اجرای تبعید آقای نورمحمدزاده نیز گفته که در «قانون قید شده که محکومی که تبعید می‌شود، نباید با کسی مراوده داشته باشد از این رو احتمالا سهند به زندانی در کرمان انداخته خواهد شد.»

وی افزوده که «قطعا» به حکم صادره اعتراض خواهد کرد و افزوده که «در صورت اعتراض به رای اصراری، پرونده به هیئت عمومی دیوان عالی کشور ارجاع خواهد شد و درباره پرونده سهند نیز قانونا باید این اتفاق رخ دهد.»

این وکیل دادگستری تأکید کرده دیوان عالی دادگستری، «صراحتا فعل صورت گرفته» از سوی سهند نورمحمدزاده را مصداق «محاربه» ندانسته و «اما با این حال شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب حکم اصراری صادر کرده است ولی به جای اعدام، ۱۰ سال تبعید و ۶ سال حبس در نظر گرفته است.»

سهند نورمحمدزاده، دی‌ماه سال ۱۴۰۱ در یک پیام صوتی از زندان، برای چندمین‌بار، تمامی اتهامات مطرح‌شده علیه خود را رد کرد و گفت که حتی بر اساس فیلم‌هایی که دادگاه بر آن استناد کرده، او نه به اموال عمومی و نه هیچ فردی اعم از نیروهای انتظامی و امنیتی آسیبی وارد نکرده و نه سلاح سرد و گرمی به همراه نداشته است.

او در این فایل صوتی از مسئولان قضایی جمهوری اسلامی خواسته بود که اتهام محاربه را از پرونده او بردارند.

آقای نورمحمدزاده، ۱۲ مهر و در جریان اعتراضات سراسری مقابل خانه خود در غرب تهران بازداشت و ۱۶ آبان‌ به اتهام «محاربه از طریق تخریب و ایجاد حریق در وسایل عمومی و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات» در دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.

این معترض زندانی که پیش از بازداشت در رشته پرورش اندام فعال بود، در فایل صوتی خود پس از شنیدن خبر کسب مدال طلای هادی چوپان، قهرمان پرورش اندام ایران در مسترالمپیای ۲۰۲۲ ضمن ابراز خوشحالی از شنیدن این خبر، از این ورزشکار شناخته‌شده برای این که پرچم ایران را همیشه و سال ۱۴۰۱، محکم‌تر از سال‌های پیش بالا نگه داشت، تشکر کرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.