معلمان سقزی در اعتراض به ادامه بازداشت سلیمان عبدی تجمع می‌کنند

شنبه, 12ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

معلمان سقزی در اعتراض به ادامه بازداشت سلیمان عبدی تجمع می‌کنند

ایران وایر

با گذشت دو هفته از بازداشت «سلیمان عبدی» معلم و عضو «انجمن صنفی معلمان سقز و زیویه»، هنوز هیچ توضیحی از سوی نهادهای مسئول به خانواده و همکاران او ارائه نشده است. طبق اطلاع «ایران وایر» با وجود تعیین قرار وثیقه برای این معلم زندانی نهادهای امنیتی جلوی آزادی او را گرفته‌اند. از همین روی، انجمن صنفی معلمان سقز و زیویه اعلام کرده است که در اعتراض به این مساله ۱۷ فروردین در اداره‌ آموزش و پرورش شهرستان «سقز» تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد.

سلیمان عبدی روز ۲۸ اسفند در مسیر منزل به محل کار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. ماموران پس از بازداشت این معلم، به منزل شخصی او رفتند و وسایل شخصی‌اش را مثل موبایل و لپ‌تاپ ضبط کردند.

بازداشت این معلم هنگامی صورت گرفت که تنها یک روز به تعطیلات نوروز باقی مانده بود. از همین روی، خانواده و همکاران سلیمان عبدی نتوانستند در تعطیلات نوروزی اقدامی برای آزادی او انجام دهند. بی‌خبری از وضعیت این معلم زندانی باعث نگرانی بیشتر آن‌ها شده است. سلیمان عبدی تنها یک‌بار با خانواده‌اش تماسی کوتاه داشته و به آن‌ها خبر داده است که او را به «سنندج» منتقل کرده‌اند.

به گفته یکی از نزدیکان این معلم زندانی اما، قاضی پرونده قرار وثیقه را برای سلیمان عبدی صادر کرده است، اما نهادهای امنیتی همچنان از آزادی این معلم اجتناب می‌کند.

در این مدت تلاش همکاران این معلم زندانی برای کسب اطلاع از وضعیت او و روند پرونده‌ و همچنین آزادی او به نتیجه نرسیده است. اما در همین مدت، آن‌ها با حضور در منزل پدری سلیمان عبدی در ایام نوروز، با خانواده این معلم زندانی اعلام همبستگی کردند. همچنین روز ششم فروردین همکاران سلیمان عبدی با تجمع در حیاط اداره «آموزش و پرورش» شهر، نسبت به بازداشت همکار خود اعتراض کردند.

در ادامه این تلاش‌ها، انجمن صنفی معلمان سقز و زیویه با صدور بیانیه‌ای ضمن محکومیت اقدامات خودسرانه در بازداشت همکارشان اعلام کرده‌اند که در صورت تداوم این وضعیت، بر اساس نص صریح اصل ٢٧ قانون اساسی، در روز پنجشنبە مورخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۲ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ قبل از ظهر در اداره‌ آموزش و پرورش شهرستان سقز تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد.

سلیمان عبدی، معلم و عضو فعال انجمن صنفی معلمان کردستان (شاخه سقز و زیویه) است که در سال‌های اخیر در عموم فعالیت‌های صنفی و نیز بشردوستانه مشارکت داشته است. می‌توان نمونه‌هایی از فعالیت‌های او را چنین عنوان کرد: جمع‌آوری کمک برای آوارگان «سنجار» پس از حمله داعش، جمع‌آوری کمک برای زلزله زدگان «سرپل ذهاب»، کمپین‌های کرونایی، جمع‌آوری کمک برای مردم زلزله زده «خوی». همچنین در او همچنین در فعالیت‌های صنفی و اعتراض به وضعیت آموزش و پرورش ازجمله کمبود نیرو، استفاده از مدارس تخریبی و عدم بازسازی آن‌ها، تلاش برای اجرای قانون اساسی در تحصیل رایگان و استفاده از زبان مادری در امر آموزش و سایر مطالبات فرهنگیان حضور فعال داشته است.

سلیمان عبدی علاوه بر احضارهای متعدد از سوی نهادهای امنیتی، ۳۰ خرداد سال گذشته نیز به همراه ۱۹ تن دیگر از همکاران خود در سقز و زیویه به مدت یک هفته در بازداشت بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.