کامبیز نوروزی عدم ارائه خدمات دولتی به مخالفانِ حجاب اجباری را «غیرقانونی» خواند

دوشنبه, 14ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

 

رادیو فردا

کامبیز نوروزی روز دوشنبه در کانال تلگرامی خود نوشت تصمیم وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و بهداشت برای عدم ارائه «خدمات آموزشی و رفاهی» به زنان و دخترانی که حجاب اجباری را رعایت نمی‌کنند،‌ غیرقانونی است.

در یادداشت این حقوقدان آمده است: «دو وزارتخانه آموزش و پرورش و نیز بهداشت و درمان اعلام کرده‌اند به دانش‌آموزان و دانشجویان دختری که مقررات حجاب را رعایت نکنند، «خدمات آموزشی و رفاهی» نمی‌دهند. چنین چیزی غیرقانونی است».

وزارت آموزش و پرورش روز ۱۴ فروردین اعلام کرد که «بر اساس قوانین و مقررات از ارائه خدمات آموزشی به معدود دانش‌آموزانی که قوانین و مقررات پوششی در مدارس را رعایت ننمایند، معذور خواهد بود».

این بیانیه یک روز پس از اطلاعیه دو وزارتخانه‌ علوم و بهداشت منتشر شده است که در آن گفته شد دانشگاه‌ها از این پس به «دانشجویان بی‌حجاب» هیچ‌گونه خدمات آموزشی، رفاهی، خوابگاهی ارائه نخواهند کرد.

آقای نوروزی با اشاره به مبهم بودن عبارت «خدمات آموزشی نمی‌دهیم» افزوده است که این مسئله از «ضعف و ناتوانی» حکایت دارد و هر دانش‌آموز و دانشجویی حق دارد از تمام امکانات آموزشی محل تحصیل خود بهره‌مند شود.

او در ادامه عنوان کرده است ادعای این وزارتخانه‌ها به گونه‌ای است که گویی در کشور «قاعده حقوقی» وجود ندارد و تنها قاعده‌ای که وجود دارد «زور» است.

از آغاز اعتراضات اخیر در ایران که در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد تهران رخ داد، شمار زنان و دخترانی که تن به حجاب اجباری نمی‌دهند در شهرهای مختلف بسیار افزایش یافته است و تصاویر متعددی از تردد آنها در اماکن عمومی بدون حجاب اجباری منتشر شده است.

آقای نوروزی در انتها در انتقاد به استدلال حامیان حجاب اجباری نوشته است:‌ «می‌گویند حجاب قانون است. اما برای اجرای یک قانون، بسیاری از قوانین و قواعد و اصول را نقض می‌کنند».

بیانیه‌های وزارتخانه‌های یاد شده در شرایطی منتشر شده‌اند که اخیرا انتشار ویدیوی حمله یک «آمر به معروف» با سطل ماست به دو زن که حجاب اجباری را از سر برداشته‌اند، انتقادات زیادی را به همراه داشته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.