نگرانی از وضعیت مهوش ثابت، درخواست برای آزادی روزنامه‌نگاران

چهارشنبه, 6ام اردیبهشت, 1402
اندازه قلم متن

Fariba Kamalabadi und Mahvash Sabet

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا از شکنجه مهوش ثابت ابراز نگرانی کرد. فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران خواستار آزادی صمیمی و سایر روزنامه‌نگاران دربند شد. علیرضا بهشتی بازداشت و برای منوچهر بختیاری پرونده جدیدی تشکیل شد.

رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در توییتی از گزارش‌ها درباره شکسته شدن زانوهای مهوش ثابت، از رهبران جامعه بهائی ایران، در زندان‌ اوین ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی فوری او شد.

مالی روز سه‌شنبه (پنج اردیبهشت) توئیت دفتر بین‌المللی آزادی‌های مذهبی وابسته به وزارت خارجه آمریکا را باز نشر کرد که در آن گفته شده بود هیچ کس نباید به خاطر اعتقادات مذهبی زندانی شود، چه برسد به شکنجه‌. این نهاد از مقام‌های ایران خواست مهوش ثابت را فورا تحت مراقبت‌های پزشکی قرار دهند و او را آزاد کنند.

خبر شکسته شدن زانوهای مهوش ثابت در بازجویی پیشتر از سوی فائزه هاشمی، فعال سیاسی، منتشر شده بود. مهوش ثابت ۷۰ سال دارد. او و فریبا کمال‌‌آبادی، دیگر عضو جامعه بهائیان ایران، سال ۹۶ پس از تحمل ۱۰ سال حبس آزاد شدند. مهوش ثابت و فریبا کمال‌آبادی مرداد گذشته  مجددا بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

بازداشت علیرضا بهشتی شیرازی و درخواست آزادی همه خبرنگاران زندانی در ایران

وب‌سایت “زیتون” سه‌شنبه ۵ اردیبهشت به نقل از پسر علیرضا بهشتی شیرازی خبر داد که او بازداشت شده است. علیرضا بهشتی شیرازی دبیر هیأت دولت در کابینه میرحسین موسوی و سردبیر روزنامه کلمه سبز بوده است. او یکی از سخنرانان همایشی مجازی به نام “گفت‌وگو برای نجات ایران” بود که در روزهای اول و دوم اردیبهشت در کلاب‌هاوس برگزار شد.

علیرضا بهشتی شیرازی پیشتر نیز در جریان اعتراضات سال ۸۸ بازداشت و پنج سال را در حبس به‌سر برده بود.

از دیگر سخنرانانی که قرار بود در این همایش شرکت کند کیوان صمیمی، مدیرمسئول مجله “نامه” و فعال سیاسی ۷۴ ساله است که او نیز در آستانه برگزاری همایش بازداشت شد. از وضع کیوان صمیمی و محل نگهداری‌اش اطلاعی در دست نیست. کیوان صمیمی بهمن سال گذشته از زندان آزاد شده بود.

او از جمله فعالان سیاسی است که از بیانیه میرحسین موسوی، از رهبران جنبش سبز، برای عبور از جمهوری اسلامی و “برگزاری همه‌پرسی آزاد و سالم” در ایران حمایت کرده بود.

در پی انتشار خبر بازداشت کیوان صمیمی، فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران در بیانیه‌ای که روز گذشته منتشر کرد، خواستار آزادی او و سایر روزنامه‌نگاران در بند در ایران شد. در این بیانیه از سرکوب خبرنگاران و رسانه‌ها در ایران انتقاد شده و آمده است ۱۸ روزنامه‌نگار دیگر نیز به دلیل پوشش خبری اعتراضات مدنی “پشت میله‌های زندان” هستند.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) همراه با انجمن روزنامه‌نگاران استان تهران (TPJA) از مقام‌های ایران خواسته تا همه روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ای زندانی را آزاد و سرکوب رسانه‌ها را متوقف کنند.

پرونده‌ای جدید علیه پدر پویا بختیاری

به گزارش هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشری در ایران‌‌، منوچهر بختیاری، فعال سیاسی به خاطر پرونده جدیدی که در دوران حبس علیه او گشوده شده، به دادگاه کیفری شهرستان قزوین احضار شد.

“ما دادخواهیم نه اختلال‌گر!”

منوچهر بختیاری پدر پویا از جان‌باختگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ است که به دلیل دادخواهی برای پسرش در اردیبهشت سال ۱۴۰۰ در خانه‌اش در تهران بازداشت شد. دادگاه انقلاب او را به سه سال و شش ماه حبس، دو سال و شش ماه تبعید و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد. منوچهر بختیاری ابتدا به ندامتگاه مرکزی کرج و در تیرماه گذشته به زندان مرکزی قزوین منتقل شد.

هرانا نوشته از اتهام‌های پرونده جدید منوچهر بختیاری اطلاعی در دست نیست. او باید سه روز دیگر یعنی ۹ اردیبهشت در دادگاه حاضر شود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.