سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هزاران کودک را آموزش‌ می‌دهد

چهارشنبه, 6ام اردیبهشت, 1402
اندازه قلم متن

طبق اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی لاهه، استفاده از کودکان زیر ۱۵ سال در مخاصمات مسلحانه می‌‌تواند مصداق جنایت جنگی باشد

جمهوری اسلامی از سال ۱۳۷۲ عضو پیمان‌نامه بین‌المللی حقوق کودک است، اما همچنان به آموزش نظامی دانش‌آموزان ادامه می‌دهد – رسانه‌های اجتماعی

به‌رغم تعهدات بین‌المللی دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ممنوعیت به‌کارگیری کودکان در نیروهای نظامی و انتظامی، یکی از مقام‌های سازمان بسیج، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اعلام کرد دست‌کم دوهزار دانش‌آموز تنها در استان قزوین در دوره مهارت تیراندازی سازمان بسیج شرکت می‌‌‌‌کنند.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت‌‌ماه به‌نقل از ابراهیم رسولی‌فر، مسئول سازمان بسیج دانش‌آموزی استان قزوین، نوشتند سالن‌های شبیه‌سازی تیراندازی یکی از ظرفیت‌های سپاه پاسداران است که دانش‌آموزان مدارس با حضور در این مراکز و تحت آموزش مربیان تخصصی، به صورت شبیه‌سازی، با سلاح کلاشینکف تیراندازی می‌کنند.

برابر ماده ۳۸ کنوانسیون حقوق کودک، به‌کارگیری کودکان در مخاصمات مسلحانه ممنوع است. علاوه بر کنوانسیون حقوق کودک، محدودیت‌های بین‌المللی دیگری هم دولت‌ها را از مشارکت کودکان در نیروهای نظامی منع می‌کند.

برابر اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی لاهه، استفاده از کودکان زیر ۱۵ سال در مخاصمات مسلحانه می‌‌تواند مصداق جنایت جنگی باشد.

به‌گفته این مسئول بسیج دانشجویی، نیروهای وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علاوه بر برگزاری دوره‌های نظامی، محتواهای ایدئولوگ نظام جمهوری اسلامی را نیز به دانش‌آموزان دختر و پسر تعلیم می‌دهند. 

مسئول سازمان بسیج دانش‌آموزی استان قزوین در بخش دیگری از صحبت‌های روز سه‌شنبه خود با خبرنگاران تاکید کرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آموزش‌هایی هم تحت عنوان «اقتدار دفاعی انقلاب اسلامی» و «آشنایی با ساختار و اهداف سازمان بسیج» و «معارف دفاع مقدس» ارائه می‌‌دهد.

به‌گفته این مقام سپاه پاسداران، تمام دانش‌‌آموزان مقاطع تحصیلی نهم، دهم و دوازدهم دختر و پسر که درس موسوم به «آمادگی دفاعی» داشتند، با مفاهیم و «آرمان‌های شهادت‌طلبی» آشنا می‌شوند.

گزارش‌های مستند و پرشماری وجود دارد که نشان می‌دهد مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی از همان هفته‌های نخست قدرت‌گیری نظام حاکم و پس از شروع جنگ ایران و عراق،  به‌طور گسترده و نظام‌مند از کودکان در نیروهای نظامی استفاده کرده‌اند.

در جریان اعتراض‌های اخیر و خیزش سراسری ایرانیان علیه نظام جمهوری اسلامی نیز عکس‌ها و ویدیوهایی از حضور کودکان در میان نیروهای نظامی سازمان سرکوب دیده می‌شود.

طبق اصول حقوق بین‌الملل، از جمله ماده نخست کنوانسیون حقوق کودک، تمامی افراد زیر ۱۸ سال جامعه «کودک» محسوب می‌شوند.

از: ایندیپندنت 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.