انجمن صنفی گاوداران: شیر کیلویی ۱۵ هزار تومان سودی ندارد

پنجشنبه, 21ام اردیبهشت, 1402
اندازه قلم متن

آرشیو

آرشیو

رییس انجمن صنفی گاوداران ایران در واکنش به قیمت ۱۵ هزار تومان برای هر کیلوگرم شیر گفت که باید در انتظار کاهش تولید در ماه های آینده به دلیل «نداشتن توجیه اقتصادی و زیان‌ده بودن تولید» بود.

احمد مقدسی به خبرگراری دولتی ایرنا گفت که با این قیمت «باید در انتظار کاهش تولید در ماه‌های آتی و خروج واحدهای کوچک از چرخه تولید باشیم.»

به گفته وی وقتی بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، میانگین نرخ تورم ۴۷.۳ درصد است نمی‌توان تولیدکننده را مجاب کرد که نرخ فروش محصولاتش کفاف هزینه‌های تولید را ندهد.

در اردیبهشت سال گذشته قیمت خرید هر لیتر شیر خام در دامداری از ۶۴۰۰ تومان به ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش یافت اما طی یک سال گذشته به رغم افزایش هزینه‌های جاری قیمت شیر ثابت بوده است.

آقای مقدسی در مورد پیامد این وضع هشدار داد که تداوم این روند در نهایت به بحران در صنایع لبنی تبدیل خواهد شد.

مصرف شیر در ایران طی سال های اخیر به واسطه افزایش قیمت با کاهش چشمگیری همراه بوده است.

در این ارتباط حسین چمنی مشاور انجمن صنایع لبنی ایران در خرداد سال ۱۴۰۱ گفت سرانه مصرف لبنیات برای هشت دهک جامعه به کمتر از ۷۰ کیلوگرم در سال رسیده در حالی که میانگین سرانه مصرف شیر و لبنیات در ۲۷ کشور اروپایی حدود ۲۶۰ کیلوگرم است که آمارها بیانگر فاصله زیاد با میانگین جهانی است.

پیش از این هم کشاورزان گندم کار به تعیین قیمت ۱۵ هزار تومان برای خرید یک کیلوگرم گندم انتقاد کرده بودند.

این کشاورزان با اشاره به افزایش هزینه ها خواستار تعیین ۲۰ هزار تومان برای هر کیلوگرم گندم هستند و هشدار داده اند که محصول خود را یا به کشورهای خارجی می فروشن و یا اینکه به دامداران خواهند فروخت.

دولت تاکنون در قیمت خرید گندم تجدیدنظر نکرده است.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.