سی‌ودومین جمعه اعتراضی زاهدان؛ مردم خامنه‌ای را «جانی» و جمهوری اسلامی را «اعدامی» خواندند

جمعه, 22ام اردیبهشت, 1402
اندازه قلم متن

مردم زاهدان روز ۲۲ اردیبهشت و در سی‌ودومین جمعه خشم و اعتراض خود به خیابان‌ها آمده و علیه جمهوری اسلامی و اعدام شهروندان بلوچ شعار دادند. آن‌ها علی خامنه‌ای را «جانی» و حکومت تحت امرش را «جمهوری اعدامی» خواندند.

نمازگزاران در زاهدان پس از نماز روز جمعه ۲۲ اردیبهشت‌ماه، به روال هر هفته که «جمعه‌های اعتراض» لقب گرفته، راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند و شعار «بسیجی سپاهی، داعش ما شمایی» سر دادند.

این معترضان در راهپیمایی خود به مشکلات اقتصادی، گرانی و تورم هم پرداخته و با مقصر دانستن رهبر جمهوری اسلامی، شعار دادند: «سفر ما خالیه، خامنه‌ای جانیه».

مردم زاهدان همچنین در واکنش به اعدام ده‌ها شهروند بلوچ در هفته‌های گذشته، خطاب به حکومت شعار «این آخرین پیامه، اعدام کنی قیامه» سر دادند.

«مرگ بر جمهوری اعدامی» یکی دیگر از شعارهایی است که زاهدانی‌ها در راهپیمایی اعتراضی امروز آن را فریاد زدند.

در این راهپیمایی همچنین معترضان شعار «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» سر دادند.

«می‌کشم می‌کشم، آنکه برادرم کشت» از دیگر شعارهای اعتراضی مردم زاهدان در این راهپیمایی است.

تجمع‌کنندگان که از ابتدای راهپیمایی‌های اعتراضی خود در مهرماه سال گذشته تاکنون همواره خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای بوده‌اند، روز ۲۲ اردیبهشت هم شعار دادند: «خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن».

مردم زاهدان پس از جمعه خونین این شهر در هشتم مهر گذشته تاکنون، تظاهرات و راهپیمایی‌های هزاران نفری خود را بدون وقفه برگزار کرده‌اند.

هشتم مهر ماه سال گذشته در حمله ماموران حکومتی به مردم، بیش از صد شهروند از جمله زنان و کودکان کشته، ده‌ها نفر قطع عضو و قطع نخاع و ده‌ها نفر دیگر نیز نابینا شدند.

روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت، احمدرضا پورخاقان، رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح به استان سیستان و بلوچستان سفر کرد و از صدور کیفرخواست برای ۲۶ نفر در پرونده جمعه خونین زاهدان خبر داد.

این در حالی است که تنها اتهام ۱۱ نفر از متهمان این پرونده، تیراندازی منتهی به قتل و جرح است و برای ۱۵ نفر باقی‌مانده به اتهام «سوءاستفاده از موقعیت شغلی، تیراندازی برخلاف مقررات، لغو دستور و ترک فعل‌هایی که اتفاق افتاده» کیفرخواست صادر شده است.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان امروز و در واکنش به سخنان پورخاقان، گفت مردم این شهر «منتظر نتیجه این پیگیری و اینکه در عمل به کجا منتهی می‌شود» می‌‌مانند اما تاکید کرد که خواسته «اولیای دم و مجروحان و مردم، قصاص عاملان این جنایت است».

اسماعیل‌زهی همچون ماه‌های گذشته تاکید کرد که مردم زاهدان نه فقط به دنبال مجازات «عاملان» که خواهان مجازات «آمران» و دستور دهنده‌ها «در هر مقام و رده‌ای که باشند» هستند و گفت: «این خواسته‌ای قانونی، شرعی و عقلانی است که آمران هم باید مجازات شوند.»

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.