واکنش‌ها‌ به تروریستی اعلام شدن سپاه توسط پارلمان سوئد

جمعه, 22ام اردیبهشت, 1402
اندازه قلم متن

 پارلمان سوئد سپاه پاسداران را تروریستی اعلام کرد

پارلمان سوئد به طرح تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران رأی مثبت داده است. تصویب این طرح که بعد از اعدام حبیب اسیود، شهروند ایرانی سوئدی انجام می‌گیرد با استقبال برخی از فعالان سیاسی و مدنی ایرانی مواجه شده است.

نمایندگان پارلمان سوئد روز چهارشنبه ۱۰ مه (۲۰ اردیبهشت) طرحی مبنی بر تروریستی نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تصویب کردند. این طرح چهار روز پس از اعدام حبیب اسیود، شهروند دوتابعیتی ایرانی-سوئدی تصویب شد.

مرکز رسانه‌ای قوه قضاییه بامداد روز شنبه ۱۶ اردیبهشت اعلام کرد که حبیب فرج‌الله چعب، مشهور به حبیب اسیود را به اتهام “افساد فی‌الارض” و “سردستگی گروهک حرکت النضال” اعدام کرده است.

اتحادیه اروپا، آمریکا و نهادهای بین‌المللی حقوق بشر از جمله عفو بین‌الملل این اعدام را محکوم کردند. اینک پس از این محکومیت‌های بین‌المللی پارلمان سوئد بدون رای مخالف طرح تروریستی شناختن سپاه پاسداران را تصویب کرده است.

سوئد در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد و طرح تصویب شده می‌تواند در سطح این اتحادیه تاثیرگذار باشد. 

وحید بهشتی: به اعتصاب غذا ادامه می‌دهم

وحید بهشتی، فعال حقوق بشر که بیش از دو ماه است به خاطر “تروریستی اعلام شدن سپاه” در بریتانیا در مقابل وزارت خارجه این کشور در لندن اعتصاب غذا کرده بود از تصویب این طرح در پارلمان سوئد استقبال کرده است.

بهشتی در یک پیام ویدیویی از تمامی نمایندگان پارلمان سوئد که به این طرح رای مثبت دادند تشکر کرد.

این فعال حقوق بشر که بعد از به خطر افتادن سلامتی‌اش و انتقال به بیمارستان اعتصاب خود را موقتا قطع  کرده می‌گوید، برای مرخص شدن از بیمارستان بی‌تابی می‌کند تا دوباره به اعتصاب خود ادامه دهد.

مسیح علی‌نژاد: قدمی محکم برای مجازات سپاه

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و کنشگر امور زنان نیز بلافاصله در توییتی تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران توسط پارلمان سوئد را “قدمی محکم در مسیر درست برای مجازات یک سازمان تروریستی” دانست.

علی‌نژاد سپاه پاسداران را “مسئول تمام جنایت‌ها، ویرانی‌ها و آوارگی‌های مردم ایران در چهار دهه گذشته” و “جنگ‌افروزی در منطقه و ترورهای مخالفان در خارج کشور” دانسته است. 

مهتدی “اقدام تاریخی” پارلمان سوئد

عبدالله مهتدی، رهبر “حزب کومله کردستان ایران” و یکی از امضاکنندگان “منشور مهسا” نیز در توییتی نوشت: «پارلمان سوئد در اقدامی متحدانە سپاە پاسداران را در جای واقعی خود نشاند».

علیرضا آخوندی: اقدامی حیاتی برای ایرانی آزاد و سکولار

علیرضا آخوندی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد هم قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی را “اقدامی حیاتی و پرشتاب” برای “برپایی ایرانی سکولار و آزاد” دانست.

آخوندی تاکید کرده است که “از ابزارهای قانونی و مناسب برای قطع شریان حیاتی و از کارانداختن زیرساخت‌های اقتصادی و سیاسی رژیم” باید استفاده کرد.  

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.