ایرج فاضل، رئیس جامعه جراحان: ۲۰ سال دیگر متخصص در کشور نداریم/ پزشکان را تحقیر کردیم؛ همانطور که معلمان را/ این شیوه مملکت‌داری عاقبت خوبی ندارد/ ۱۰ سال بعد بیماران برای درمان باید به خارج کشور بروند

یکشنبه, 24ام اردیبهشت, 1402
اندازه قلم متن

ایرج فاضل، رئیس جامعه جراحان:
۲۰ سال دیگر متخصص در کشور نداریم/ پزشکان را تحقیر کردیم؛ همانطور که معلمان را/ این شیوه مملکت‌داری عاقبت خوبی ندارد/ ۱۰ سال بعد بیماران برای درمان باید به خارج کشور بروند

این‌گونه رفتار با گروه‌های مرجع جامعه شیوه مملکت‌داری نیست و عاقبت خوبی ندارد.

ایرج فاضل، رییس جامعه جراحان گفت: ما جامعه پزشکی را تحقیر کرده‌ایم همچنانکه با معلمان هم همین گونه رفتار کردیم. معلمان که همچون جامعه پزشکی، از گروه‌های مرجع جامعه و تربیت‌کننده نسل آینده کشور هستند، به جای اینکه سر کلاس درس باشند، هر روز باید کنار خیابان بایستند و برای معاش‌شان شعار بدهند.

به گزارش عصر ایران، بخش‌های مهم گفت‌وگوی دکتر ایرج فاضل با روزنامه اعتماد  را در ادامه می‌خوانید: 

استقبال از تمام رشته‌های پایه در کنکور کاهش یافته و شاخه‌های تخصصی پزشکی هم از این کاهش استقبال مصون نبوده‌اند. امروز در بسیاری رشته‌های تخصصی مثل جراحی کودکان یا جراحی قلب حتی یک داوطلب هم نداریم. این وضع از چند سال قبل آغاز شد و در سال‌های اخیر به‌ شدت پیشرفت داشته و مهم‌ترین مساله این است که با ادامه چنین شرایطی، ۱۰ یا ۲۰ سال بعد، در بسیاری رشته‌ها دیگر متخصصی در کشور نداریم. 

۲۰ سال قبل، بیماران برای جراحی کرونر باید به خارج از کشور اعزام می‌شدند در حالی که امروز این عمل جراحی در داخل ایران انجام می‌شود، اما اگر کاهش استقبال دانشجویان پزشکی از رشته جراحی قلب تداوم داشته باشد، ۱۰ سال بعد دوباره بیمارانی برای درمان به خارج از کشور خواهند رفت.

ما در این سال‌ها با جامعه پزشکی بد برخورد کردیم. تحقیر جامعه پزشکی، صدماتی در آینده برای کشور ما دارد و بزرگ‌ترین صدمه از این بابت، به سلامت کشور وارد خواهد شد.

ما جامعه پزشکی را تحقیر کرده‌ایم همچنانکه با معلمان هم همین گونه رفتار کردیم. معلمان که همچون جامعه پزشکی، از گروه‌های مرجع جامعه و تربیت‌کننده نسل آینده کشور هستند، به جای اینکه سر کلاس درس باشند، هر روز باید کنار خیابان بایستند و برای معاش‌شان شعار بدهند.

این‌گونه رفتار با گروه‌های مرجع جامعه که نقش مهمی در اداره و آینده مملکت دارند، شیوه مملکت‌داری نیست و عاقبت خوبی ندارد.

از: عصر ایران


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.