“اصرار دادستان” بر اعدام متهمان خانه اصفهان

سه شنبه, 26ام اردیبهشت, 1402
اندازه قلم متن

اعتراض به حکم اعدام سه متهم پرونده “خانه اصفهان” در داخل و خارج ادامه دارد. شبکه صدا و سیمای اصفهان بار دیگر “اعتراف” این سه نفر را پخش کرد. خواهر مجید کاظمی گفته دادستان اصفهان خواهان اجرای حکم است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی شامگاه دوشنبه ۲۵ اردیبهشت (۱۵ مه) صحنه‌هایی از “اعترافات اجباری” صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی متهمان پرونده خانه اصفهان را دوباره پخش کرد.

این فیلم روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت از تلویزیون سراسری ایران پخش شده بود.

پخش مجدد این فیلم از شبکه اصفهان صدا و سیما نشانگر نوعی واکنش به اعتراضاتی است که در مقابل زندان دستگرد اصفهان علیه اعدام این سه زندانی انجام گرفته است. 

تجمع در برابر زندان مرکزی اصفهان از یکشنبه شب آغاز شد. جمعیت حاضر مقابل زندان دستگرد  شعار “این آخرین پیامه، اعدام کنید قیامه”، سر دادند.

محمد هاشمی، پسرخاله مجید کاظمی در توییتی نوشت: «اعترافات اجباری مجیدکاظمی شب گذشته در تلویزیون ایران دوباره پخش شده و اعدام او قریب‌الوقوع است و من می‌شنوم که ممکن است امروز صبح باشد.»

هاشمی در پیامی مشترک به همراه استیل جان، سناتور استرالیایی از وزیر خارجه این کشور خواست با همتای خود در ایران تماس بگیرد و به او یادآوری کند که استرالیا این اعدام را محکوم می‌کند و ایران باید اعدام‌ها را متوقف کند.

مصاحبه خواهر مجید کاظمی با روزنامه شرق

سمیه کاظمی، خواهر مجید کاظمی در گفت‌وگو با “شبکه شرق” گفته است رئیس حفاظت زندان اصفهان به خانواده آنها اطلاع داده است که دو یا سه روز قبل از اجرای حکم به خانواده آنها اطلاع می‌دهند.

شرق می‌نویسد: «خواهر یکی از افرادی که در جریان پرونده “خانه اصفهان” به اعدام محکوم شده، خواستار اجرای عدالت در پرونده برادرش شد و از فقدان سند، فیلم و تصویر مبنی بر قتل شهدا توسط برادرش در پرونده خبر داد.»

سمیه کاظمی در مصاحبه خود ملاقات روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت خانواده با مجید کاظمی را تائید کرده و گفته است: «نکته قابل توجه برای ما، این بود که دیروز اجازه دادند برادرم و همسرش هم در ملاقات حاضر شوند، در شرایطی که بسیاری مواقع من را هم رد می‌کردند و اجازه ملاقات نمی‌دادند. در ملاقات دیروز بچه‌های ما هم حاضر بودند.»

خواهر مجید کاظمی درباره انتشار اخباری مبنی بر اجرای قریب‌الوقوع بودن حکم برادرش نیز گفت: «دیشب، سر شب (یکشنبه) بود که ما مطالبی شنیدیم که شاید حکم مجید اجرا شود.»

این در شرایطی است که خانواده به دنبال افراد واسطه بودند تا از “خانواده شهدا” رضایت بگیرند اما “با شنیدن این اخبار به مقابل زندان رفتند و نامداری، رئیس حفاظت زندان اصفهان گفته است که “امشب خبری نیست و خیالتان راحت باشد”.

“هیچ چیز مشخص نیست و هر چیزی ممکن است”

خواهر مجید کاظمی همچنین گفته است “زمان اجرای حکم مشخص نیست” و وکیل به آنها گفته است که “هیچ چیز مشخص نیست و هر چیزی ممکن است”. 

به گفته خواهر این اعدامی در حکم مجید کاظمی قید شده که در صورت صلاح‌دید کمیسیون عفو و “رضایت خانواده شهدا”، یک درجه تخفیف در مجازات در نظر گرفته شود ولی کمیسیون عفو گفتند دیگر مراجعه نکنند و به امید عفو نباشند چون مجید سه شاکی خصوصی دارد که رضایت نمی‌دهند و دادستان اصفهان هم خواستار اجرای حکم است.

خواهر مجید کاظمی همچنین افزود در فیلمی که خبرگزاری بسیج از “مادران شهید حمیدی و چراغی” منتشر کرده آنها گفتند هرگز رضایت نخواهند داد.

“مطالبه ما ارائه مستندات است”

خواهر مجید کاظمی در ادامه مصاحبه خود با شبکه شرق می‌گوید مطالبه آنها ارائه مستنداتی است که نشان دهد برادر او در ساعتی که قتل اتفاق افتاده، آنجا حضور داشته است.

او  افزود: «تنها مستندات این پرونده، نقل قول‌های دیگران است که یکی می‌گوید من از فلانی شنیدم که مجید بود و دیگری می‌گوید که بهمانی به ما گفت که مجید اینجاست.»

سمیه کاظمی تاکید می‌کند که آنها قصد اغتشاش ندارند. او تاکید می‌کند: «نه ضد ولایت هستیم نه هیچ چیز دیگر. فقط دلمان نمی‌خواهد خون برادرمان به ناحق ریخته شود.»

مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی سه معترضی هستند که در پرونده موسوم به “خانه اصفهان” به اعدام محکوم شده‌اند. فرجام‌خواهی این متهمان در دیوان عالی کشور رد شده و حکم اعدام آنها تایید شده است.

مقامات جمهوری اسلامی ادعا می‌کنند در ۲۵ آبان ‌۱۴۰۱ و در جریان اعتراضات سراسری، در میدان نگهبانی خانه اصفهان، دو عضو بسیج و یک مامور نیروی انتظامی بر اثر شلیک گلوله کشته شدند و سه متهم این پرونده مقصر شناخته شدند. 

این در حالی است که این افراد هرگونه دست داشتن در قتل را رد کرده و حتی در فیلم “اعترافات” به قتل اذعان نمی‌کنند و تنها می‌گویند سلاح داشته‌اند.

مجید کاظمی یکی از این سه نفر پس از پخش فیلم “اعترافات اجباری” با انتشار یک فایل صوتی فاش کرد که تحت شکنجه‌های شدید جسمی و روحی و تهدید به تجاوز مجبور به اعتراف شده است.

اعتراض به حکم اعدام در پرونده خانه اصفهان در شبکه‌های اجتماعی نیز انعکاس گسترده‌ای یافته است. هشتگ خانه اصفهان برای دومین روز ترند فارسی بوده است. 

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.