صدمین سالگرد انجمن قلم کاتالونیا؛ یک صندلی خالی به یاد مهدی بهمن

چهارشنبه, 27ام اردیبهشت, 1402
اندازه قلم متن

در جریان برگزاری مراسم صدمین سالگرد تاسیس انجمن قلم کاتالونیا برگزار کنندگان با یاد مهدی بهمن، نویسنده ایرانی محبوس در زندان یک صندلی خالی را به عکس او مزین کردند.

ایران وایر

در جریان برگزاری مراسم صدمین سالگرد تاسیس انجمن قلم کاتالونیا برگزار کنندگان با یاد مهدی بهمن، نویسنده ایرانی محبوس در زندان یک صندلی خالی را به عکس او مزین کردند.

در این مراسم  پیامی که مهدی بهمن از زندان برای انجمن قلم کاتالونیا ارسال کرده بود از جانب او خوانده شد.

این نویسنده محبوس در زندان تهران بزرگ در بخش ابتدایی پیام خود نوشته بود «از آنجایی که کنار شما نیستم به قوه تخیلم بسنده می‌کنم.آنتوان چخف گفت: پزشکی همسر قانونی‌ام و ادبیات معشوقه‌ام است. پر بیراه نگفته است این نویسنده نامدار و تاثیرگذار ادبیات جهان، چرا که وقتی قلم در دست می‌گیری تا ذهن سفید کاغذ را انباشته کنی از تخیلات، واقعیات، شخصیت‌ها و دریای واژگان و آنچه که هستیِ انسان را در برمی‌گیرد تا رفته‌رفته یخ پیرامونت را آب کند و در پایان معشوقی را پیدا می‌کنی که ادبیات نام دارد.»

مهدی بهمن، نویسنده و نگارگر ایرانی سه‌شنبه‌شب ۱۹ مهرماه و در اوج اعتراضات سراسری به قتل حکومتی مهسا(ژینا) امینی با یورش نیروهای امنیتی به منزل‌اش در تهران همراه با خشونت و ضرب و شتم بازداشت شده بود و مدت‌ها در بند ۲۰۹ زندانی اوین تحت بازجویی قرار داشت.

شنبه ۳ دی‌ماه سال ۱۴۰۱ دادگاه رسیدگی به اتهامات مهدی بهمن در حالی  در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شد که او در جلسه دادگاه از حق داشتن وکیل تعیینی محروم بود.

این نویسنده در دادگاه اولیه به اتهام «جاسوسی برای اسراییل» به اعدام محکوم شد اما این حکم در جریان رسیدگی‌های بعدی به ۵ سال زندان تقلیل پیدا کرد.

مهدی بهمن در ادامه پیام خود با اشاره به ترجمه عبری مجموعه داستان کوتاه «سرمای استخوان‌سوز» که توسط انتشارات روناک در هلند منتشر شد و هم‌چنین آنچه درجریان جنبش زن زندگی آزادی بر او گذشته است در پیامش نوشته است: « در روزی زمستانی قاضی دادگاه مرا به اعدام محکوم کرد. قاضی گفت: تو را اعدام می‌کنم تا بیشتر معروف شوی… لبخند زدم. به قاضی گفتم: خدا کند آن روز هوا ابری باشد. وقتی به سلولم برگشتم یاد جمله‌ای از آلبر کامو افتادم که گفته بود: «رسالت ادبیات حقیقت است و آزادی» که من کم و بیش از آن گفتم و در آن خلوت عظیم و ظُلَمانی هراس را از دلم زِدودم. پس از مدتی حکم اعدام شکسته شد و به پنج سال حبس محکوم شدم…»

این نویسنده زندانی در پایان پیام خود از «کشته‌شدگان راه آزادی» یاد کرد.

مهدی بهمن بیش از ۲۰ سال در حوزه همزیستی ادیان فعالیت کرده و به همراه آیت‌الله معصومی تهرانی، فعالیت‌های مشترکی در راستای گفت‌وگوی ادیان انجام داده است.

سه سال قبل یک نسخه از صحیفه عزرا در کتاب مقدس یهود با خطاطی آیت‌الله معصومی تهرانی و تذهیب سنتی مهدی بهمن به دفتر راو اعظم اسرائیل «هاراو یتسحاک یوسف» اهدا شده بود. مهدی بهمن همچنین کتاب‌های تورات، زبور و انجیل را نیز تذهیب کرده‌ که کتاب زبور در کتابخانه کنگره آمریکا نگهداری می‌‏شود.مصاحبه این نویسنده درباره این آثار با یک رادیوی اسراییلی مصداق اتهام جاسوسی در پرونده آقای بهمن قلمداد شده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.