یک سال از حبس ظالمانه حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد گذشت

پنجشنبه, 28ام اردیبهشت, 1402
اندازه قلم متن

 

اخبار روز

حسن سعیدی از اعضای قدیمی، فعال و شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد که در ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ با یورش نیروهای امنیتی به محل اقامت موقت‌اش در روستایی واقع در جاده همدان بازداشت شد، اکنون ۳۶۵ روز است که در حبس به سر میبرد. حسن سعیدی در این‌‌ مدت بارها تحت بازجویی های طولانی قرار گرفت و‌ در اعتراض به تداوم بازجویی ها به مدت ۳۹ روز در اعتصاب غذا بود. 

حسن سعیدی در سال ۸۴ همزمان با بازگشایی سندیکا رسماً فعالیت های کارگری خودش را آغاز کرد و در تمام این سال‌ها برای پیگیری مطالبات و حقوق رانندگان و دیگر کارگران شرکت واحد تلاش‌های زیادی داشته است. بطوریکه در سال‌های فعالیتش بارها مورد خشم و غصب کارفرما قرار گرفت و در پی این ناملایماتی‌ها چندین بار از کار معلق گشت. آخرین بار که حسن سعیدی از کار اخراج گردید به سال ۹۱ برمی‌گردد. در آن سال به دلیل اختلافات بین کارگران و مدیریت به خاطر افزایش حقوقی تحت عنوان (حق جذب) که منجر به تجمع در مقابل شهرداری و شورای شهر گشت، حسن سعیدی در این تجمعات شرکت کرده و در کنار دیگر کارگران از افزایش حقوقی کارگران شرکت واحد در مذاکرات بین کارگران و شهرداری دفاع کرد، که نتیجه آن افزایش ۱۸ درصدی حقوق کارگران در سال ۹۱ بود. به دنبال اعمال این حق جذب، حقوق کارگران افزایش چشمگیری در پی داشت که بعد از آن به بهانه های واهی کارفرما تصمیم به اخراج ایشان گرفت.

حسن سعیدی پس از اخراج شدن دست از فعالیتهای کارگری و سندیکایی خودش برنداشت و مدام در دفاع از خود جهت بازگشت به کار و سایر کارگران در تجمعات صنفی رانندگان حضور مستمر داشت و بارها توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم‌ قرار گرفت و حتی در بعضی موارد بازداشت شد، تا آنکه در ۲۸ اردیبهشت  ۱۴۰۱ نهادهای امنیتی با سناریوسازی نخ نما و پرونده سازی حول ملاقاتی دوستانه با دو تبعه فرانسوی عضو سندیکای معلمان فرانسه بازداشت و به ۵ سال حبس محکوم گردید.

سندیکای کارگران‌ شرکت واحد هر گونه پرونده سازی و اتهامات بی پایه و اساس بر علیه اعضای زندانی خود حسن سعیدی، داود رضوی و رضا شهابی را محکوم می‌کند و خواستار آزادی بی قید و شرط اعضای خود و سایر فعالین کارگری، معلمان، دانشجویان، زنان و تمامی آزادی خواهان و حق‌طلبان می‌باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.