همبستگی شهروندان داخل و خارج ایران با متهمان پرونده خانه اصفهان

پنجشنبه, 28ام اردیبهشت, 1402
اندازه قلم متن

غروب چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر که اخبار مرتبط با اعتراضات و دادخواهی خانواده‌های جان‌باخته در اعتراضات را منتشر می‌کند دستنوشته‌ای به خط متهمان پرونده «خانه اصفهان» منتشر کرد.

ایران وایر

غروب چهارشنبه ۲۷اردیبهشت۱۴۰۲، حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» که اخبار مرتبط با اعتراضات و دادخواهی خانواده‌های جان‌باخته در اعتراضات را منتشر می‌کند، دست نوشته‌ای به خط متهمان پرونده «خانه اصفهان» منتشر کرد.

«مجید کاظمى»، «سعید یعقوبى» و «صالح میرهاشمى»، در نامه‌ای از داخل زندان خطاب به مردم ایران نوشتند: «ما به یاری و حمایت شما نیاز داریم، نگذارید ما را بکشند.»

این تصویر بارها در شبکه‌های اجتماعی بازنشر و موجب شد که شماری از معترضان به صدور حکم اعدام برای مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی، سه متهم پرونده «خانه اصفهان»، غروب ۲۷اردیبهشت، مقابل زندان دستگرد اصفهان تجمع کنند.

این تجمع به‌دنبال ابراز نگرانی از اجرای حکم اعدام قریب‌الوقوع از سوی نزدیکان این سه متهم شکل گرفت.

«محمد هاشمی»، پسرخاله مجید کاظمی، در توییتی نوشت که خانواده محکومان به اعدام در پرونده «خانه اصفهان»، ساعت ۱۰ شب چهارشنبه مقابل زندان دستگرد می‌ایستند. او همچنین تایید کرد که به خانواده‌های متهمان این پرونده گفته شده «شورای عالی امنیت ملی دستور داده این پرونده امشب فیصله پیدا کند.»

او همچنین نوشت: «مردم شریف اصفهان، ما را تنها نگذارید. چشم امید جگرگوشه‌های ما به شماست. آن‌ها شما را صدا کردند.»

مادر سعید یعقوبی نیز اعلام کرد: «امشب از بچه‌های ما که به اعدام محکوم شدند حمایت کنید. ملاقات آخر را به ما دادند.»

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، در مقابل زندان دستگرد جو شدید امنیتی برقرار شده و به گفته شاهدان عینی، نیروهای امنیتی راه‌های ورودی به سمت زندان را بسته بودند.

حاضران در محل تایید کردند که نیروهای بسیجی‌ها به افرادی که به سمت زندان در حرکت هستند حمله کرده‌اند. ‌

با این‌همه، با افزایش شمار تجمع‌کنندگان مقابل زندان دستگرد مدیر عامل خبرگزاری «میزان»، با انتشار توییتی در حساب کاربری شخصی خود نوشت که گزارش‌ها در خصوص اجرای حکم اعدام این سه نفر در بامداد پنج‌شنبه صحت ندارد.

خبرگزاری میزان نیز در این‌باره نوشت: «از ساعاتی پیش خبرهایی در رابطه با اجرای حکم سه متهم پرونده خانه اصفهان که به اعدام محکوم شده‌اند منتشر شده که بر اساس پیگیری‌های انجام شده، این اخبار صحت ندارد.»

با این‌همه، شمار زیادی از چهره‌های شاخص مخالف اپوزیسیون و فعالان مدنی و سیاسی در داخل و خارج از کشور، خواستار توافق حکم اعدام این سه نفر شدند.

«ترانه علیدوستی»، بازیگر شناخته شدهد سینما و یکی از اولین هنرمندان همراه با جنبش «زن، زندگی، آزادی»، روز چهارشنبه با انتشار یک استوری در صفحه اینستاگرام خود، از چند نهاد بین‌المللی خواست که برای نجات جان متهمان پرونده «خانه‌اصفهان» اقدام کنند. ترانه علیدوستی خطاب به سازمان ملل، بخش حقوق‌بشر این سازمان و عفو بین‌الملل نوشت که «ما به کمک شما احتیاج داریم، نگذارید آن‌ها را بکشند.»

یکی از کسانی که دست‌ نوشته منتشر شده از سعید یعقوبی، صالح میرهاشمی و مجید کاظمی را بازنشر کرد، ترانه علیدوستی بود.

«علی کریمی»، ستاره سابق تیم ملی فوتبال ایران، در توییتی دراین‌باره نوشته است: ‌«هیچ خاکی در جهان به اندازه خاک ایران زندگی در خود دفن نکرده است.»‌

«گوهر عشقی» نیز با اشاره به نامه سه معترض محکوم به اعدام در پرونده خانه اصفهان نوشت: «فرزندانم نوشتند نگذارید ما را بکشند! باید می‌نوشتند نگذارید زندگیتون رو ازتون بگیرن! سکوت کنی فردا نوبت توست!»

بر اساس ویدیویی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، گروهی از مادران دادخواه سنندج حکم اعدام سه جوان در پرونده خانه اصفهان را محکوم کردند و ضمن اعلام همبستگی با مادران این سه معترض محکوم به اعدام، از همه مادران دادخواه و انسان‌های آزادی‌خواه خواستند اعتراض خود را نسبت به این حکم‌ها اعلام کنند.

در شهرهای برلین، لندن و استکهلم نیز تجمعات اعتراضی نسبت به اعدام این سه جوان برگزار شد.

هم‌زمان سازمان حقوق‌بشری عفو بین‌الملل نیز، صدور حکم اعدام برای مجید کاظمى، سعید یعقوبى و صالح میرهاشمى، سه متهم پرونده «خانه اصفهان» را، «اقدام آشکار انتقام‌جویانه علیه نسل شجاع معترض» توصیف کرد و خواستار اقدام شجاعانه و جسورانه از سوی جامعه جهانی برای جلوگیری از اعدام این سه شهروند شد.

«دیانا الطحاوی»، معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه۲۷اردیبهشت گفت: «با توجه به اقدامات وحشتناک مقامات جمهوری اسلامی در اعدام ده‌ها نفر از اوایل اردیبهشت امسال تاکنون، جامعه بین‌المللی باید قبل از این‌که خیلی دیر شود، اقدامی قاطع و فوری برای توقف اعدام این معترضان انجام دهد.»

کفیل سیاسی مجید کاظمی نیز در توییتی با اشاره به احتمال اعدام قریب‌الوقوع موکلش، از جمهورى اسلامى خواست این اعدام‌ها را متوقف کند. «جوردن استیل-جان» به خانواده‌ها و معترضانی که خارج از زندان اصفهان تجمع کرده‌اند گفت: «تعهد شما در سراسر جهان دیده و شنیده می‌شود.»

«هانا نیومن»، نماینده آلمان در پارلمان اروپا، با بازنشر عکس نامه سه معترض محکوم به اعدام در پرونده «خانه اصفهان» و تقاضای کمک آن‌ها از مردم نوشت: «رژیم ایران با اعدام از معترضان انتقام می‌گیرد، اما ما می‌دانیم آگاهی جهانی چطور نتیجه می‌دهد، پس همه درباره پیام آن‌ها از زندان اطلاع‌رسانی کنیم.»

قوه‌قضاییه جمهوری اسلامی، متهمان پرونده خانه اصفهان را به کشتن دو بسیجی به نام‌های «محسن حمیدی» و «محمد کریمی» و یک سرهنگ یگان‌ویژه به نام «اسماعیل چراغی» در اعتراضات شامگاه ۲۵آبان۱۴۰۱ در محله خانه اصفهان متهم کرده و برای آن‌ها حکم اعدام صادر کرده است.

هم‌زمان با پخش دوباره «اعترافات اجباری» این سه متهم در هفته جاری، خانواده‌های آنان با ابراز نگرانی از احتمال اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام، بر «فقدان سند، فیلم و تصویر» در این پرونده تأکید کردند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.