اسرائیل با انتشار تصاویری ایران را متهم کرد از کشتی‌های تجاری استفاده نظامی می‌کند

دوشنبه, 1ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

 

گالانت

بی بی سی فارسی

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، درسخنانی در یک کنفرانس امنیتی که از تلویزیون اسرائیل به طور زنده پخش می‌شد، ایران را متهم کرد که از کشتی‌های غیرنظامی به عنوان «پایگاه شناور ترور» استفاده می‌کند.

وزیر دفاع اسرائیل در کنفرانس امنیتی هرتزلیا گفت جمهوری اسلامی با این کشتی‌ها نیرو و تسلیحات جابجا می‌کند و یکی از این کشتی‌ها اخیرا در خلیج عدن رصد شده است.

آقای گالانت در کنفرانس هرتسلیا که از تلویزیون اسرائیل پخش می‌شد تصاویری از شش کشتی نشان داد. مکران، شهید سیاوشی، شهید رودکی، شهید مهدوی و شهید باقری پنج کشتی ایرانی بودند که آقای گالانت تصاویر آن را نشان داد.

او گفت سپاه پاسداران کشتی‌های تجاری را به سکوی پرتاب موشک، پهپاد و حمل نیروهای ویژه و همچنین بارگیری مخفیانه جنگنده و تسلیحات تبدیل کرده است. یکی از این کشتی‌ها به نام شهید مهدوی اقدام به دریانوردی دوربرد کرده است.

کنفرانس سالانه هرتسلیا هر سال با حضور چهره‌های سرشناس سیاسی، نظامی، امنیتی و دانشگاهی با موضوع امنیت اسرائیل برگزار می‌شود.

در دو سال گذشته ایران و اسرائیل به دنبال سلسله حملاتی که به کشتی‌هایش یکدیگر را متهم کرده‌اند اما تا کنون هیچ یک از طرفین ادعای طرف مقابل را نپذیرفته‌اند.

اکنون به گفته آقای گالانت ایران در تلاش است تا فعالیت‌های خود را به اقیانوس هند گسترش دهد و از آنجا به دریای سرخ و دریای مدیترانه راه پیدا کند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که اخیرا محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح حضور نیروهای آمریکایی و غربی در آبهای جنوبی ایران را به چالش کشیده بود.

اخیرا سه تن از فرماندهان نیروهای دریایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه برای نشان دادن همبستگی و امنیت در تنگه هرمز از این آبراه تجاری مهم عبور کردند.

آقای گالانت همچنین گفت: «از زمانی که من کارم را شروع کردم، شمار حملات اسرائیل علیه ایرانی‌ها در سوریه دو برابر شده است.»

او گفت: «در بخشی از این عملیات، ما به صورت نظام‌مند مشغول هدف گرفتن توانایی‌های اطلاعاتی ایرانی‌ها در سوریه هستیم. این حملات صدمات قابل توجهی به تلاش‌های سپاه پاسداران برای ایجاد جای پا در چند کیلومتری مرز اسرائیل وارد کرده است.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.