تأثیر گرانی و تورم بر شهروندان؛ «تورم مردم را عصبانی‌تر کرده است»

سه شنبه, 9ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

ایسپا نیز مرداد سال ۱۴۰۱ با انتشار نتایج یک نظرسنجی اعلام کرد که «۵۷ درصد ایرانیان عصبانی هستند»

ایسپا نیز مرداد سال ۱۴۰۱ با انتشار نتایج یک نظرسنجی اعلام کرد که «۵۷ درصد ایرانیان عصبانی هستند»

روزنامه اعتماد در گزارشی با اشاره به تأثیر گرانی و تورم بر روحیه شهروندان ایرانی، نوشته که «تورم مردم را عصبانی‌تر» کرده است.

این روزنامه روز سه‌شنبه، ۹ خرداد، با اشاره به تازه‌ترین نرخ تورم که از سوی مرکز آمار در آستانه ۵۵ درصد اعلام شده، نوشت: «از منظر اقتصادی، تورم و کاهش ارزش پول ملی به آسیب‌های اجتماعی می‌انجامد، که فقر، بالا رفتن سرقت و کیف‌قاپی و زورگیری» بخشی از آن‌ها است و این مسئله بر شرایط روانی مردم ایران نیز تأثیر زیادی گذاشته است.

روزنامه اعتماد با اشاره به آمار «نزاع ثبت شده در پزشکی قانونی»، نوشته که در بهار سال گذشته میزان دعوا هشت درصد نسبت به بهار ۱۴۰۰ بالاتر بوده است.

این روزنامه عنوان کرده که در این زمینه «اتفاق عجیبی افتاده» و به ازای افزایش «یک درصد به تورم»، موارد نزاع هزار و ۲۰۰ مورد بالاتر رفته است. یعنی اگر تورم ۱۰ درصد در یک بازه زمانی رشد کرده باشد، موارد نزاع ۱۲ هزار مورد بالا رفته است.ا

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نیز مرداد سال گذشته با انتشار نتایج یک نظرسنجی عنوان کرد که «۵۷درصد ایرانیان عصبانی هستند».

نظرسنجی این مرکز نشان می‌داد که آستانه تحمل مردم و تاب‌آوری جامعه کاهش یافته و با کوچک‌ترین تنش شاهد عکس‌العمل‌های کلامی و رفتاری «خارج از عُرف» بین مردم جامعه هستیم.

براساس‌ این نظرسنجی ۱۴.۳ درصد افراد شرکت‌کننده در پاسخ به گزینه «من معمولاً زود از کوره در می‌روم» پاسخ کاملاً، ۱۹.۳ درصد پاسخ زیاد و ۲۳.۱ درصد پاسخ تاحدودی داده‌ بودند.

پاسخی که نشان می‌داد ۵۶.۷ درصد افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی به میزان کامل، زیاد و تا حدودی در معرض خشم قرار می‌گیرند.

گزارش روزنامه اعتماد در ادامه به یک پژوهش دانشگاهی در دو سال پیش و همزمان با اوج‌گیری تورم در ایران اشاره کرده که در آن تلاش شده به تأثیر تورم بر روحیه «جوانان در سن کار» پرداخته شود.

در این پژوهش عنوان شده که شرایط تورمی و رشد بالای تورم، متولدان دهه ۷۰ و حتی ۸۰ را با دوران جوانی «کوتاه، گذرا، اندوهبار» و یک نوع «بزرگسالی سریع و سخت و پرچالش» روبرو کرده است.

نتایج این پژوهش همچنان نشان داده که زندگی در شرایط فشار اقتصادی و به‌طور خاص تورم، سبب «شکل‌گیری یا برساخت منش یا عادت‌واره معینی در جوانان» شده است.

از نظر نویسندگان این پژوهش زندگی در چنین وضعیتی باعث شده که شهروندان ایرانی دچار احساس «بی‌هنجاری» شوند و همچنین آن‌ها از یک «نگرانی بزرگ» یعنی «فرهنگ فقر» سخن بگویند‌.

موضوع عصبانی‌تر شدن مردم ایران در حالی مطرح می‌شود که پیش از این نیز ارزیابی‌ها نشان می‌داد شاخصه‌های احساسی در جامعۀ ایران در سطوح نازل و نامطلوبی قرار دارد.

در همین زمینه در گزارش‌های سال‌های پیش موسسه نظرسنجی «گالوپ» در زمینه احساسات جهانی ایران به عنوان یکی از خشمگین‌ترین جوامع شناسایی شده بود.

با استفاده از گزارش‌های روزنامه اعتماد و رادیو فردا؛ پ.م/ ب.ب

از: رادیو فردا

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.