آخرین پرونده جنایات جنگی در یوگسلاوی؛ تشدید محکومیت دو همکار اسلوبودان میلوسویچ

چهارشنبه, 10ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

جوویکا استانیستیچ، رییس سابق اداره امنیت صربستان

رادیو فردا

در آخرین پرونده جنایات جنگی در یوگسلاوی، مجازات دو مقام امنیتی یوگسلاوی سابق تشدید شد.

دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جرایم جنگی در یوگسلاوی، روز چهارشنبه، ۱۰ خرداد، حکم دو همکار نزدیک به رئیس‌جمهور سابق صربستان و یوگسلاوی، را به ۱۵ سال زندان افزایش داد.

قضات دادگاه استیناف جوویکا استانیستیچ، رییس سابق اداره امنیت صربستان و معاون او، فرانکو سیماتوویچ، را به دلیل نقش مهم آنها در آموزش و تامین مالی شبه‌نظامیان صرب، در دوران فروپاشی یوگسلاوی در دهه نود میلادی، به ارتکاب جنایات جنگی در چند منطقه از بوسنی و کرواسی محکوم کرد.

گراسیلا گاتی سانتانا، رئیس هیئت قضات در حکم خود گفت: «این دو مقام امنیتی سابق تلاش کردند طرح مجرمانه حکومت وقت را با هدف کوچ اجباری اکثریت جمعیت غیر‌صرب در مناطق گسترده‌ای از بوسنی و کرواسی توسعه دهند.»

این دو متهم در محاکمه اولی که در سال ۲۰۲۱ به پایان رسید، به جرائم سبک‌تری نظیر «همکاری و مشارکت در ارتکاب جرائم جنگی» فقط در یک شهر بوسنی محکوم شدند.

ولی دادستانی با اعتراض به این حکم از دادگاه خواست جرائم آنها در مناطق دیگری از بوسنی و کرواسی را نیز در نظر بگیرد.

این دو مقام امنیتی که از همکاران مهم اسلوبودان میلوشوویچ بودند، تمامی اتهامات را رد کرده و ادعا کردند که روی شبه‌نظامیان صرب که در بوسنی می‌جنگیدند، هیچ نفوذی نداشتند.

حکم صادر شده از دادگاه استیناف قطعی و غیرقابل تغییر است و آنها دیگر امکان اعتراض ندارند.

سرج برامرتز، دادستان ارشد دادگاه بین المللی با اشاره به صدور احکام سنگین‌تر گفت: «این تنها موردی است که مقامات بلگراد (دولت صربستان) به دلیل مشارکت فعال در یک طرح جنایتکارانه که در بوسنی به وقوع پیوست محکوم می شوند.»

استدلال دادستانی این بود که این دو نفر حلقه اتصال بین حکومت آقای میلوشوویچ در صربستان و جنایات جنگی در بوسنی و کرواسی بوده‌اند که بیش از صدهزار قربانی و یک میلیون آواره به‌جا گذاشت.

اسلوبودان میلوشوویچ در سال ۲۰۰۶ و در بازداشت، قبل از پایان محاکمه‌اش به اتهام جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی، درگذشت.

جوویکا استانیستیچ، ۷۲ ساله، در دادگاه حضور داشت و فرانکو سیماتوویچ، ۷۳ ساله، از طریق تماس ویدئویی از زندان پایان دادرسی و صدور حکم را دنبال می‌کرد.

سازمان‌ها و انجمن‌های قربانیان در بوسنی ضمن استقبال از صدور این حکم، آن را الهام بخش سایر قربانیان دانستند که در پی اجرای عدالت هستند.

منیره سوباسیچ، رئیس انجمن مادران سربرنیتسا در بیرون دادگاه به خبرنگاران گفت: «این حکم درعین حال پیامی برای مادران در سوریه و اوکراین است که مبارزه برای عدالت حتما به نتیجه خواهد رسید.»

با استفاده از گزارش‌های رویترز و آسوشیتدپرس؛ ش.ر/ب.ب

 

 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.