فرونشست در گلشهر فاجعه است

پنجشنبه, 11ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

ایسنا/اصفهان معاون عمرانی فرماندار گلپایگان گفت: طی بازدیدی که از شهر گلشهر داشتم، سالن ورزشی این شهر که کمتر از ۶ سال از ساخت آن می‌گذرد دیوارش ترک خورده که با کوچکترین زمین لرزه وضعیت نابسامانی ایجاد می‌شود.

علیرضا فخری‌زاده، امروز(پنجشنبه، ۱۱ خرداد) در اولین جلسه پایش ایمنی ساختمان‌های بلند مرتبه اظهار کرد: اولین جلسه کار گروه ساختمان‌های نا ایمن و بلند مرتبه در حال برگزاری است، اما نامه در تاریخ ۱۷ بهمن سال گذشته صادر شده است؛  حدود ۴ ماه بعد این جلسه تشکیل شده که اگر زودتر تشکیل شده بود فرصت بیشتری برای شناسایی موارد مربوطه وجود داشت، مبنای تصمیم‌گیری در کشور آمار است و این آمار باید دقیق ارائه شود تا تصمیمات و بودجه‌های بالادستی درست‌تر باشد. با فرصت یک هفته‌ای نمی‌توانیم ساختمان‌های نا ایمن را شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: اگر فعالیتی برای شناسایی ساختمان‌های نا ایمن انجام دهید، اما در سامانه منتاک(مدیریت و نظارت بر توسعه استان‌های کشور)  ثبت نشود کار ناقص است پس حتما مواردی که بررسی می‌کنید را در سامانه ثبت کنید. هدف از این جلسات پیشگیری از حوادث است.

به گزارش ایسنا، معاون عمرانی فرماندار گلپایگان گفت: طی بازدید که از شهر گلشهر داشتم متاسفانه خیلی از ساختمان‌هایی که دیدیم کامل شکاف برداشته و همچنین سالن ورزشی این شهر که کمتر از ۶ سال از ساخت آن می‌گذرد دیوارش ترک خورده که با کوچک‌ترین زمین لرزه وضعیت نابسامانی ایجاد می‌شود، پس موضوع نظارت در حوزه نظام مهندسی بحث مهمی است.

فخری‌زاده تصریح کرد: فرونشست در گلشهر واقعا یک فاجعه است. برخی از موضوعات مانند احداث یک جوی را می‌توان بعد از مدتی  انجام داد، اما برخی اتفاقات با جان انسان گره خورده است و در این حوزه به‌طور جدی عمل کنید و ثبت اطلاعات در سامانه منتاک انجام شود. 

در ادامه شهردار گوگد خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم در شهرهای کوچک ساختمان‌های ناایمن را مشخص کنیم باید بگوییم اکثر ساختمان‌هایی که تا قبل از سال ۱۳۶۹ ساخته شده‌اند نا ایمن هستند چرا که در آن زمان نظام مهندسی وجود نداشت، اما مردم دارند در آن زندگی می‌کنند.

وی ادامه داد: در شهر گوگد ۱۶ ساختمان وجود دارد که بیش از ۴ طبقه دارد که در ساخت آنها از ظرفیت نظام مهندسی استفاده شده و مشکلات حادی ندارد، اما در خصوص ایمنی آسانسورها، آتش نشانی بازدیدهای خود را انجام می‌دهد و مواردی که نیاز به اصلاح دارد را تذکر می‌دهد؛ نمی‌توانیم برخی از این ساختمان‌ها را اجبار کنیم حتما آسانسور عوض شود، اما داریم با رعایت نکاتی، ایمنی آنها را تامین می‌کنیم.

حسین علیمحمدی گفت: ۵۰ درصد مدارس شهر گوگد نا ایمن و قدیمی هستند ضمن اینکه از نظر بهداشتی و زیبایی هم در شان دانش‌آموزان نیست. همچنین ایمنی مساجد را نیز بررسی کردیم و اخطار دادیم درب‌های کوچک را تعویض کنند و به سیستم‌های اطفای حریق هم مجهز شوند.

 روستاهای دشت شمال دچار فرونشست شدند

همچنین یاسر جمالی، نماینده شهرداری گلشهر در این جلسه، تصریح کرد: در شهر گلشهر ساختمان بلند مرتبه نداریم، تنها ساختمان بلند مرتبه مجموعه آبی گلشهر است که متاسفانه در شروع کار ناظر نداشتند و نهایتا وقتی که ناظر انتخاب کردند به دلیل اختلافی که بین خود این مجموعه ایجاد شده کار متوقف شده است و می‌توان این ساختمان را به‌عنوان یک ساختمان نا ایمن در شهر گلشهر معرفی کرد.

وی افزود: فرونشست در گلشهر یک مشکل حاد است، قسمت عمده‌ای از شهر گلشهر فرونشست دارد. در حوزه آتش نشانی اگر بخواهیم ساختمان نا ایمنی را معرفی کنیم، مدارسی داریم که علاوه بر قدیمی بودن هم از لحاظ سازه‌ای و هم از لحاظ آتش نشانی مشکل دارند.

حسین نوبخت، معاون بنیاد مسکن شهرستان گلپایگان نیز خاطرنشان کرد: روستاهای دشت شمال و ساختمان‌های قدیمی آن دچار فرونشست شدند؛ روستاهای اسفاجرد و فاویان در این زمینه مشکلات حادی دارند. ۵۰ درصد روستاها خانه‌های قدیمی دارند، منازل روستاهای پشت کوه خشت و گلی هستند و هیچ‌گونه ایمنی در برابر زلزله ندارند.

در ادامه معاون خدمات شهری شهرداری گلپایگان یادآور شد: آتش نشانی در سنوات گذشته بازدیدهایی از ساختمان‌های نا ایمن در سطح شهر  از جمله پاساژها، اماکن خدماتی و درمانی، مدارس  و… انجام داده و دستورات ایمنی را به آنها انتقال دادیم.  ۷ پاساژ در سطح شهر، برخی ادارات، خوابگاه‌های دانشگاه فنی مهندسی، دادگستری، زندان، کتابخانه آیت الله محمدی، ثبت اسناد و… برخی از اماکنی هستند که پس از بازدید دستورالعمل‌های لازم را به آنها انتقال داده‌ایم.

وی ادامه داد: از ابتدای مهر سال گذشته طی جلساتی که با نظام مهندسی برگزار کردیم، اعلام کردیم که ساختمان‌هایی که از تاریخ مذکور بیش از ۴ سقف دارند باید سیستم اعلام حریق داشته باشند در همین راستا اکنون دستورهای ایمنی به مالکان ۵۶ ساختمان اعلام شده است. البته سازندگان با این موضوع مخالف هستند و می‌گویند رعایت این موارد ایمنی بار مالی دارد، اما معتقدیم باید این موارد رعایت شود. در سال گذشته شاهد بیش از ۱۶۰ مورد حریق در بخش‌های مختلف بودیم که با رعایت نکات ایمنی خسارت حریق پایین خواهد آمد.اکنون آتش نشانی نقشه طرح ایمنی را برای ساختمان‌هایی که توسط سازندگان یا مالکان در حال ساخت است، پیاده می‌کند. 

مهدی خلجی تصریح کرد: از پاساژ آزادی بازدید کردیم این پاساژ از نظر ایستایی سازه و ایمنی آتش نشانی صفر است حتی یک کپسول آتش نشانی هم ندارد. باید یک قدرت اجرایی وجود داشته باشد که مالکان و سازندگان ملزم به اجرای دستورات ایمنی باشند.هجمه زیادی از طرف سازندگان به ما وارد می‌شود اما بر رعایت نکات ایمنی استوار هستیم. سازنده‌ای چند میلیارد تنها برای نمای ساختمان هزینه می‌کند و هزینه ۶۰۰ تا یک میلیاردی برای حفظ جان ساکنان آن مبلغ زیادی نیست.

ساختمان‌ها باید زیر نظر مجری ذیصلاح ساخته شود

خزانه‌دار نظام مهندسی شهرستان گلپایگان نیز اظهار کرد: از نظر نظام مهندسی از ۱۰ سال گذشته ساختمان‌هایی که احداث شده مباحث ایمنی مربوط به زلزله را رعایت کردند. در حوزه آتش نشانی هم موارد ایمنی ساختمان‌های گروه جیم (۴ طبقه به بالا) دارد به‌صورت جدی بررسی می‌شود ضمن اینکه برای شناسایی ساختمان‌ها، نظام مهندسی آماده هرگونه همکاری است. ساختمان‌هایی که در معرض خطر زلزله هستند نیز باید مقاوم‌سازی شود.

وی ادامه داد: مجری ذیصلاح بار مالی را به سازندگان تحمیل می‌کند و مقاومتی از طرف مالکان وجود دارد که این کار را انجام نمی‌دهند، از یک طرف هزینه کردن این مبلغ مطرح است، اما از طرف دیگر ایمنی جان شهروندان در میان است.

مجید مرادی گفت: معتقدیم ایمنی بالاتر از کار است و جان یک انسان ارزشی بالاتر از هزینه‌های ریالی دارد و ساختمان ها باید زیر نظر مجری ذیصلاح ساخته شود. سازنده حاضر نیست ۶۰۰ میلیون تومان پول برای موارد ایمنی در حوزه آتش نشانی هزینه کند، اما ۲ میلیارد تومان برای نمای ساختمان که الزامی هم ندارد، هزینه می‌کند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.