احضار دو روحانی اهل سنت سنندج به دادگاه ویژه روحانیت

جمعه, 12ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

صدای آمریکا

منابع خبری در ایران از احضار دو امام جمعه اهل سنت کردستان به دادگاه ویژه روحانیت در همدان خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها در روز پنج‌شنبه ۱۱ خرداد، لقمان امینی، امام جمعه مسجد جامع «چهاریار نبی» سنندج، و ابراهیم کریمی، امام جمعه مسجد روستای «ننله» در حوالی مرکز استان کردستان، برای روز ۱۷ خرداد به دادگاه ویژه روحانیت همدان احضار شده‌اند.

آژانس خبری کردپا با اعلام احضار «ماموستا لقمان امینی» نوشت، او در زمستان ۱۴۰۱ در پی حمایت از اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی بازداشت و سپس به صورت موقت آزاد شده بود.

همچنین شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرد که «ماموستا ابراهیم کریمی ننله» در روز هفدهم خرداد به دادگاه ویژه روحانیت همدان احضار شده است.

حساب توییتری «حقوق اهل سنت ایران» نوشت، از آغاز سال ۱۴۰۲ دست‌کم شش روحانی اهل سنت به نام‌های «حسین علیمرادی، صابر خدامرادی، آرمان صادقی، جلال اکبری، مادح کرمی، عبدالجبار لطفی» در شهرهای سنندج، سقز،‌ دهگلان، و سروآباد توسط دادگاه ویژه روحانیت همدان به «حبس تعزیری، تعلیقی، شلاق، و خلع لباس روحانیت» محکوم شده‌اند.

علت این احکام «سخنرانی در حمایت از اعتراضات مردمی» عنوان شده است.

فشار بر روحانیان اهل سنت در ایران پس از اعتراضات سراسری در ماه‌های گذشته افزایش یافته است. از جمله بازداشت و بی‌خبری از رضا و عبدالرئوف رخشانی، دو برادر روحانی که ۲۶ بهمن در زاهدان بازداشت شدند. شیراحمد شیرانی، مدیر گروه رسانه‌ای حال‌وش، در گفت‌وگو با آرین ریسباف در صدای آمریکا درباره آنها توضیح داده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.