زمان از تخم بیرون آمدن مارهای پیتون کرج رسید

شنبه, 13ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

ایسنا/البرز مسئول روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج گفت: بچه‌مارهای پیتون بوستان شهید چمران سر از تخم در آوردند.

به گزارش ایسنا، محمد ایل بیگی روز شنبه ۱۳ خرداد گفت: تخم مارهای پیتونی که از حدود دو ماه قبل در دستگاه قرار داشتند، از امروز زیر نظر دامپزشک سر از تخم در می‌آورند.

مسئول روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری کرج گفت: بچه مارها از نژاد پیتون های غول پیکر هستند که مادر آنها حدود ماه قبل در بوستان شهید چمران و در شرایط ویژه تخمگذاری کرد.

وی تعداد تخم‌ها را ٣٠ عدد برشمرد و گفت: معمولا در تولد بچه مارها، همه تخم‌ها منجر به تولد بچه نمی‌شوند، ولی شرایط مناسب دمایی و نگهداری مناسب، باعث شده بیشتر تخم‌های این مار پیتون از سلامت بالایی برخوردار باشند و از امروز تا سه روز آینده شاهد خروج آنها از تخم خواهیم بود.

محمد ایل بیگی با اشاره به ویژگی خاص این مارها در نگهداری تخم نیز گفت: دمای نگهداری این مارها شاخصی برای تعیین جنسیت خواهد بود، به طوری که اگر دمای تخم ها بین ٢٧ تا ٢٩ درجه باشد، شاهد خارج شدن مارهای نر و اگر دمای نگهداری بین ٢٩ تا ٣١ درجه باشد، مارها ماده خواهند بود.

مسئول روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرج در ادامه گفت: مارهای پیتون جزو خزندگان غول پیکری هستند که طول آنها گاهی به ١۵ متر، یعنی معادل یک ساختمان پنج طبقه می‌رسد. خاستگاه این مار کشور برمه در جنوب شرق آسیا است. 

 

وی افزود: پس از دو ماه، هر یک از بچه مارها به طول حدود ۴٠ سانتی متر خواهند رسید، ولی علاقه‌مندان از هفته آینده می‌توانند در بوستان شهید چمران، از نزدیک بچه مارهای تازه متولد شده کرجی را تماشا کنند.

گفتنی است همزمان با بچه مارها، شیر مجموعه بوستان محیطبان نیز که از نژاد سفید هستند نیز زایمان کرد و چندی پیش نیز ماده شیر سفید بوستان شهید چمران که از گونه های پستاندار در خطر انقراض است نیز در این مجموعه چهار قلو زایید.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.