شرکت “ابر آروان” و دو بنیان‌گذار آن از سوی آمریکا تحریم شدند

شنبه, 13ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

Meerbusch-Iran-Connection

خزانه‌داری آمریکا شرکت “ابرآروان” و دو تن از بنیان‌گذاران آن را به خاطر نقش‌شان در “سانسور اینترنت” و “مشارکت در اجرای اینترنت ملی” تحریم کرد. این موسسه پیش از این از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در ادامه اعمال تحریم‌های گسترده علیه جمهوری اسلامی روز جمعه ۱۲ خرداد شرکت “ابرآروان” و همچنین پویا پیرحسین‌لو و فرهاد فاطمی، از بنیان‌گذاران این موسسه را به لیست تحریمی‌های جدید افزوده است.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد، مدیران ارشد این شرکت ضمن ارتباط نزدیک با وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، از وابستگان فعلی یا سابق وزارت اطلاعات هستند و مقام‌های پیشین این وزارتخانه نیز به‌طور علنی مشوق استفاده از خدمات “ابرآروان” بوده‌اند.

در بیانیه‌ خزانه‌داری ایالات متحده آمده است: «جمهوری اسلامی مرتبا با محدودسازی و کنترل سرعت اینترنت مخالفانش را سرکوب می کند، این در حالی است که مردم ایران برای استفاده از حق تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان به اینترنت احتیاج دارند.»

در ادامه این بیانیه به نقش شرکت “ابرآروان” اشاره شده که یکی از شرکای کلیدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی است و در توسعه شبکه ملی اطلاعات نقش به‌سزایی داشته است.

نام یکی از شعبه‌های دیگر این موسسه نیز که در امارات متحده عربی مستقر است و گفته شده نقش تعیین کننده‌ای در سانسور اینترنت در ایران داشته، در این لیست دیده می‌شود.

شرکت “ابرآروان” پیش‌تر در آبان سال ۱۴۰۱ و به دنبال موج اعتراضات در ایران از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده بود.

پیرو تحریم‌های اتحادیه اروپا، دامنه com. این شرکت که همه خدمات بر روی آن ارائه می‌شد از دسترس خارج شد.

شرکت “ابر آروان” در سال ۱۳۹۴ در ایران آغاز به کار کرد و نامش با اعتراضات سراسری در ایران و اعمال محدودیت‌های شدید اینترنتی به سر زبان‌ها افتاد چرا که مشخص شد این شرکت برای فیلترینگ و قطع اینترنت در ایران با جمهوری اسلامی همکاری می‌کند.

“ابر آروان” اما در آخرین “سوار ابرها ” (RTC22) که ۲۸ فروردین سال جاری برگزار شد، به شکل عمومی تمام اتهاماتی که به این شرکت وارد شده بود را رد و اعلام کرد، قصد دارند، مسیرشان را برای توسعه محصولات ابری ادامه دهند.

موسسات این شرکت در واکنش به تحریم اتحادیه اروپا ادعا کرده بودند که نتوانسته از حقانیت خود به درستی دفاع کند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.