فراخوان چندین نهاد مدنی خارج از ایران برای تظاهرات علیه اعدام

جمعه, 19ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

 

اخبار روز

چندین نهاد مدنی خارج از ایران با انتشار فراخوانی خواهان برگزاری تظاهرات اعتراضی در روز شنبه ۳ تیر (۲۴ ژوئن) ‌، در همراهی و همبستگی با «انقلاب مردم ایران» و علیه سیاست اعدام نظام جمهوری اسلامی شدند.

این نهاد‌ها در بیانیه خود با اشاره به اینکه حکومت ایران در یک ماه گذشته دست کم ۱۴۲ نفر را اعدام کرده آورده‌اند که «رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی، اگر با مبارزات مردمی در داخل و خارج از ایران روبرو نباشد، با خیال آسوده‌تری به بازداشت، ربودن مردم در خیابان، دانشگاه، مدارس و محل کار دست می‌زند و در زندان‌ها شکنجه و اعدام می‌کند.»

این نهادهای مدنی در بیانیه خود تاکید کرده‌اند که جامعه ایران، انقلابی سیاسی و اجتماعی به نام ژینا را از سر می‌گذراند و «حاکمیت با همان شیوه و سیاست همیشگی به سرکوب مخالفان و معترضان و صدور احکام وحشیانه‌ای چون اعدام و حبس‌های طویل‌المدت ادامه می‌دهد.»

به نوشته نویسندگان این فراخوان: «اعدام ده‌ها تن در طی چند ماه اخیر، گواهی بر میزان سبعیت و خشونت رژیم جمهوری اسلامی است.»

متن کامل این بیانیه که در اختیار ایران‌وایر قرار گرفته به این شرح است:

فریاد مشترک ما: قیام علیه اعدام

در خبرها آمده است: در یک ماه گذشته دست کم ۱۴۲ نفر و در سال جاری میلادی ۳۰۷ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

هولناک است!  چرخ دنده‌های ماشینِ اعدام جمهوری اسلامی هرگز از کار نیفتاده‌اند. موج سرکوب، کشتار و اعدام در گوشه و کنار ایران، خصوصا در مناطقی همچون بلوچستان، کردستان و خوزستان، شدت یافته و تجربه گذشته به ما آموخته است که ٰرژیم جنایتکار جمهوری اسلامی، اگر با مبارزات مردمی در داخل و خارج از ایران روبرو نباشد، با خیال آسوده‌تری به بازداشت، ربودن مردم در خیابان، دانشگاه، مدارس و محل کار دست می‌زند و در زندان‌ها شکنجه و اعدام می‌کند.

ما، نهادها و تشکل‌های چپ، دموکرات، کلکتیوهای فمینیستی و ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌آی‌ای‌پلاس و فعالین مبارزه علیه ستم ملی، از همان روزهای نخستینِ روی کار آمدن جمهوری اسلامی هم‌چون دیگر گروه‌ها با سرکوب، سانسور، اعدام و شکنجه روبرو بوده‌ایم. بارها تیغ تعقیب و خشونت را بر تن خود دیده و شاهد اعدام بسیاری از هم‌رزمان خود بوده‌ایم. در تبعید و کوچ اجباری نیز به کرات تهدید و آزارهای بی‌وقفه از سوی جمهوری اسلامی را تجربه کرده‌ایم. با این‌وجود همواره تلاش کرده‌ایم خود را متشکل و سازماندهی کنیم و هم‌صدا با داخل در کنار مقاومت مردمی در ایران و علیه سرکوب و ستم بایستیم.

در شرایطی که جامعه ایران، انقلابی سیاسی و اجتماعی به نام ژینا را از سر می‌گذراند، حاکمیت با همان شیوه و سیاست همیشگی به سرکوب مخالفان و معترضان و صدور احکام وحشیانه‌ای چون اعدام و حبس‌های طویل‌المدت ادامه می‌دهد. اعدام ده‌ها تن در طی چند ماه اخیر، گواهی بر میزان سبعیت و خشونت رژیم جمهوری اسلامی است.

ما، نهادها، تشکل‌ها و فعالینِ چپ و دمکرات خارج از کشور با فراخوان یک تظاهرات سراسری در روز شنبه ۲۴ ژوئن ۲۰۲۳ در همراهی و همبستگی با انقلاب مردم ایران و قیام علیه اعدام از آزادی‌خواهان، نهادها و تشکل‌های زنان، دانشجویان، کارگران، دادخواهان، فعالین علیه ستم ملی، حقوق‌ بشری، محیط زیستی و جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌آی‌ای‌پلاس برای حضور در این تظاهرات و جلب همبستگی بین‌المللی دعوت می‌کنیم. هر یک جان عزیزی که جمهوری اسلامی می‌گیرد، باید به سندی برای محکومیت  و رسوایی آن تبدیل شود، و این ممکن نیست مگر با همبسته شدن ما در قیام علیه اعدام.

نهم ژوئن ۲۰۲۳

پلتفرم بلندگو- برلین ؛  زنان کنشگر ایرانی در تبعید- برلین؛  کانون پناهندگان سیاسی ایرانی- برلین؛  فمینیستا- برلین؛ کلکتیو زن*، زندگی، آزادی- برلین؛ کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین؛  کمیته دفاع از مبارزات دموکراتیک مردم ایران-برلین؛  گروه هم‌آفرینی «ژ»- برلین

کانون کنشگران دموکرات و سوسیالیست- هانوفر

کمیته ادغام پناهندگان ایرانی (کاسل)؛  جوانان در تبعید از شهر هامبورگ

شورای حمایت از اعتراضات مردم ایران- کلن؛  کمیته بین‌المللی علیه اعدام- کلن؛ همکاری نیروهای چپ، دمکرات و آزادیخواه-کلن  

«کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی» -(لندن، فرانکفورت، کلن  و  هلند)

 کلکتیو ژینا – هلند

مجمع  پشتیبانی از مبارزات مردم ایران- پاریس

قانون برابر برای همه در لندن؛  شورای اکس مسلم در بریتانیا؛  برنامه نان و گل سرخ

کلکتیو انقلابی ژینا در ایتالیا؛  انجمن دموکراتیک ایرانیان- ونیز

کمیته بین‌المللی علیه اعدام- استکهلم


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.