کارزار عفو بین‌الملل آلمان برای توقف اعدام‌ها در ایران

جمعه, 26ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

دفتر سازمان عفو بین‌الملل در آلمان با راه‌اندازی کارزاری درباره افزایش اعدام‌ها در ایران هشدار داد و از دولت آلمان خواست مانع از این اعدام‌ها شود. طبق آمارهای این سازمان، فقط در ماه مه روزانه سه نفر در ایران اعدام شدند.

درخواست عفو بین‌الملل از آلمان: مانع اعدام‌ها در ایران شوید

دفتر سازمان عفو بین‌الملل در آلمان، روز جمعه ۲۶ خرداد (۱۶ ژوئن) با راه‌اندازی کارزاری خطاب به دولت آلمان نوشت که “زندان‌‌های ایران به مکانی برای کشتارهای دسته‌جمعی با مجوز دولتی تبدیل شده‌‌اند.”

در این کارزار خطاب به دولت آلمان آمده است جمهوری اسلامی در حال حاضر در پی انجام یک سری اعدام‌های بی‌رحمانه است. 

عفو بین‌الملل ضمن با اشاره به افزایش اعدام‌ها از اوایل سال جاری میلادی تاکید کرده است که تنها در ماه مه به طور متوسط هر روز سه نفر در ایران اعدام شدند و در پنج ماهه نخست ۲۰۲۳ اعدام محکومان جرایم مربوط با مواد مخدر نسبت به مدت مشابه سال گذشته “سه برابر” شده است.

عفو بین‌الملل از شهروندان آلمان نیز خواسته است با پیوستن به این کارزار به وزارت خارجه این کشور فشار بیاورند تا موج اعدام‌ها را به طور علنی محکوم کند و از دولت ایران بخواهد که تمامی اعدام‌ها را متوقف سازد.

این نهاد حقوق بشری از دولت آلمان صراحتا خواسته است نمایندگانی را به زندان‌هایی که محکومان به اعدام در آن نگهداری می‌شوند، بفرستد و در محاکمه این افراد شرکت کنند.

به گفته عفو بین‌الملل، مقامات جمهوری اسلامی به طور فزاینده‌ای از مجازات اعدام به عنوان “ابزاری برای سرکوب سیاسی” و همچنین اذیت و آزار و ایجاد ترس و وحشت میان مردم استفاده می‌کنند تا معترضان را به سکوت و تسلیم وادارند.

طبق داده‌های این نهاد بین‌المللی حقوق بشری، جمهوری اسلامی ایران پس از چین بیشترین اعدام را در جهان انجام می‌‌دهد. در سال ۲۰۲۲ تعداد اعدام‌ها در ایران به ۵۷۶ نفر رسیده در حالی که این رقم یکسال پیش از آن ۳۴۱ نفر بوده است.

از: دویچه وله 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.