گزارش مقام سازمان ملل: وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران

جمعه, 2ام تیر, 1402
اندازه قلم متن

ندا الناشف، معاون کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش جدید خود با اشاره به افزایش آمار اعدام‌، زندان و بازداشت‌های گسترده در ایران اعلام کرد که وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی به‌ میزان قابل توجهی بدتر شده است.

عکس آرشیو از ندا الناشف، معاون کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد

نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره افغانستان امروز (۲۳ قوس/آذر) در ژنو برگزار شد. در این نشست ندا النشیف، معاون کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در سخنرانی خود با شرح وضعیت افغانستان نگرانی خود را نسبت به بحران بشری و نقض حقوق بشر به خصوص حقوق زنان ابراز کرد. او گفت که سازمان ملل نگران است که با وجود اعلام “عفو عمومی” از سوی طالبان کشتار “فراقانونی” در این کشور وجود داشته است.

به گفته او بین ماه‌های بین اوت/آگوست و نوامبر، این سازمان گزارش‌های موثقی از کشتار بیش از صد نفر از اعضای پیشین نیروهای امنیتی افغانستان و افراد دیگری که وابسته به دولت پیشین بوده‌اند، دریافت کرده است که حد اقل ۴۲ مورد از این قتل ها به طالبان نسبت داده شده‌اند.

او اضافه کرد:”تنها در ولایت ننگرهار به نظر می رسد که ۵۰ نفر به طور فراقانونی به ظن عضویت با داعش کشته شده‌اند. گزارش‌هایی از قتل‌های ظالمانه از جمله اعدام، سر بریدن و نمایش عمومی اجساد به سازمان ملل رسیده است.”

پیشتر هم سازمان دید‌بان حقوق بشر گفته بود که از سه و نیم ماه پیش که گروه طالبان در افغانستان به قدرت رسیده‌، دست‌کم صد تن از نیروهای امنیتی پیشین این کشور را در چهار ولایت کشته‌ یا سر‌به‌نیست کرده‌ است.

این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر در گزارشی که روز (۳۰ نوامبر) نشر کرد، گفت که اطلاعات موثقی در مورد بیش از ۱۰۰ قتل تنها از ولایت‌های غزنی، هلمند، قندهار و قندوز جمع آوری کرده‌است. این نهاد می‌گوید: “این موارد نشان دهنده الگوی گسترده‌تری از سوء استفاده‌های گزارش شده در خوست، پکتیا، پکتیکا و سایر ولایات نیز است.” گزارش ۲۵ صفحه‌ای دیده‌بان حقوق بشر با عنوان “عدم بخشش برای افرادی مانند شما، اعدام‌ها و ناپدیدشدگی اجباری در افغانستان زیر سلطه طالبان” منتشر شده است.

از: دویچه وله 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.