اسرائیل: ماموران موساد برای دستگیری عامل حمله به اسرائیلی‌ها، در خاک ایران دست به عملیات زدند

جمعه, 9ام تیر, 1402
اندازه قلم متن

تصویری که از یک ویدئوی منتسب به بازجویی از یوسف شهبازی عباسعلی‌لو گرفته شده است

تصویری که از یک ویدئوی منتسب به بازجویی از یوسف شهبازی عباسعلی‌لو گرفته شده است

اسرائیل روز پنجشنبه هشتم تیرماه اعلام کرد که ماموران سازمان جاسوسی این کشور، موساد، در ایران دست به یک عملیات زدند تا رهبر مظنون به هدایت توطئه ایران برای حمله به اسرائیلی‌ها در قبرس را دستگیر کنند.

موساد با انتشار بیانیه‌ای، هویت این فرد را «یوسف شهبازی عباسعلی‌لو» معرفی کرده و گفته است که او «دستورالعمل‌های با جزئیات و سلاح از (مقامات) ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دریافت کرده بود».

سازمان جاسوسی اسرائیل ویدئویی نیز از آنچه که بازجویی از این متهم خوانده شده، منتشر کرده است.

 

این فرد می‌گوید که از سوی مافوق خود، حسن شوشتری‌زاده، مأمور شناسایی اهداف اسرائیلی و یهودی در قبرس برای حمله به آن‌ها شده بود.

بیانیه موساد، حسن شوشتری‌زاده را مقام زیرنظر جواد سرایی، از مسئولان ارشد سپاه پاسداران، معرفی کرده و گفته است که رضا سراج، فرمانده «یگان ۸۰۰» در سپاه پاسداران که «مأموریت‌های ویژه عملیات تروریستی در خارج از کشور را طراحی و اجرا می‌کند، مقام مافوق جواد سرایی است».

براساس این بیانیه، محمد کاظمی، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، فرمانده اصلی این عملیات بوده است.

آقای کاظمی پارسال به‌دنبال گزارش‌هایی که اسرائیل و سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه در مورد «وجود توطئه‌هایی برای ترور یا ربودن شهروندان اسرائیلی» در خاک ترکیه منتشر کردند، جانشین حسین طائب شد.

به گزارش روزنامه‌های یدیعوت آحرونوت و هاآرتص، جزئیاتی که در بیانیه موساد در مورد نحوه ابلاغ دستورات مسئولان «یگان ۸۰۰» برای ضربه زدن به منافع اسرائیل در قبرس منتشر شده، براساس «اعترافات» یوسف شهبازی عباسعلی‌لو تنظیم شده است.

در این کلیپ، فردی که عباسعلی‌لو معرفی شده و فارسی را با لهجه آذری صحبت می‌کند، می‌گوید یک کلت کمری را با همکاری افراد ایرانی، پاکستانی و قبرسی تهیه کرد تا یک بازرگان اسرائیلی را در خاک قبرس هدف قرار دهد.

این فرد می‌افزاید پس از لورفتن تلاش او، از مافوق خود دستور گرفت که از شر اسلحه خلاص شود.

در گزارش‌های پیشین روزنامه یدیعوت آحرونوت آمده بود که این فرد از قبرس گریخت اما حکم جلب بین‌المللی او از سوی پلیس این کشور صادر شده است.قوه قضائیه از اعدام چهار نفر به اتهام «آدم‌ربایی و همکاری با موساد» خبر داد

یدیعوت آحرونوت در گزارش جدید خود تصویری از بلیت هوایی برگشت یوسف شهبازی عباسعلی‌لو از مسیر استانبول به فرودگاه «امام خمینی» در تهران، و همچنین چند پیام ردوبدل شده بین او و مسئولان مافوق خود از طریق واتساپ را منتشر کرده است.

موساد در بیانیه خود نوشته که هدف از انتشار فیلم بازجویی این ایرانی، هشدار به دیگران برای خودداری از مشارکت در عملیات علیه اسرائیل است و باید بدانند که این کشور چگونه آن‌ها را پیدا خواهد کرد.

یک مقام ارشد امنیتی اسرائیل پنج‌شنبه‌شب گفت ما به هر مقامی که علیه اسرائیل و یهودیان در هرجای جهان اقدام کند، و در خود خاک ایران، دسترسی داریم.

از سرنوشت و وضعیت کنونی یوسف شهبازی عباسعلی‌لو خبری در دست نیست.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در ابتدای هفته جاری گفته بود که این کشور برای مقابله با «ترور» در هر نقطه دست به اقدام خواهد زد، «حتی در خاک ایران».جزئیات رسانه‌های اسرائیل از «بازجویی موساد» از یک «مامور» نیروی قدس در ایران

موساد در میانه بهار پارسال نیز فیلم بازجویی یک ایرانی به نام «منصور رسولی» را منتشر کرد که متهم شده بود نیروی قدس سپاه پاسداران، او را مأمور کشتن اسرائیلی‌ها، آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها کرده بود.

در میانه سکوت جمهوری اسلامی ایران، آقای رسولی پس از چند روز با انتشار فیلمی از خود در مزرعه‌اش در شمال غرب ایران، گزارش موساد را تمسخر کرد.

قبرس به گزارش‌های انتشاریافته از سوی اسرائیل واکنش نشان نداده اما «یک مقام ارشد» این کشور پیشتر به یدیعوت آحرونوت گفته بود که قبرس کوچک‌ترین مسامحه‌ای در زمینه اقدامات تروریستی در خاک این جزیره نخواهد کرد.

نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران معمولا این گزارش‌ها را تکذیب می‌کنند یا به آن بی‌اعتنایی نشان می‌دهند.

جمهوری اسلامی ایران و اسرائیل دشمنان اصلی یکدیگر در بیش از چهار دهه اخیر بوده‌اند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.