شهرداری تهران “خانه اندیشمندان علوم انسانی” را پلمب کرد

چهارشنبه, 14ام تیر, 1402
اندازه قلم متن

با تصمیم علیرضا زاکانی، شهردار تهران، “خانه اندیشمندان علوم انسانی” تخلیه و پلمب شد. شورای شهر با این اقدام مخالفت کرده بود. چهره‌های علوم انسانی، معماری و شهرسازی با تجمع در برابر این نهاد به اقدام شهرداری اعتراض کردند.

خانه اندیشمندان علوم انسانی روز سه‌شنبه ۴ ژوئیه ۲۰۲۴ (۱۳ تیرماه ۱۴۰۲) با دستور شهردار تهران علیرضا زاکانی پلمب و تعطیل شد؛ عکس: Shargh

عوامل شهرداری تهران روز سه‌شنبه ۱۳ تیرماه در “خانه اندیشمندان علوم انسانی” ساختمان این مجموعه را تخلیه و پلمب کردند.

به گزارش “شبکه شرق”، در این روز معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری و مدیرکل مطالعات فرهنگی و اجتماعی به همراه شمار زیادی عوامل اجرایی شهرداری تهران با در دست داشتن حکم پلمب ساختمان، به تغییر قفل‌ها و بیرون کردن عوامل اجرایی “خانه اندیشمندان علوم انسانی” اقدام کردند.

گفته شده که شورای شهر تهران با این اقدام مخالف کرده بود، اما بر اساس دستور علیرضا زاکانی، عوامل شهرداری به تخلیه و تحویل ساختمان اصرار داشته‌اند.

بیشتر بخوانید: ویرانگری فرهنگی برای برپایی نظام ایدئولوژیک

به گفته مدیران مجموعه هیچ دستور و حکمی از سوی شهرداری نه به صورت حضوری و نه رسمی ابلاغ نشده بود و فقط  همان شب به آن‌ها گفته شد: «من این ساختمان را می‌خواهم.»

گفته می‌شود، رئیس و برخی از مدیران خانه، شب گذشته را در این محل گذراندند، اما صبح زود  ساعت ۷ بار دیگر نیروهای شهرداری و مدیرکل مطالعات فرهنگی و اجتماعی در مجموعه حاضر شدند و از آن‌ها خواسته شد، وسایل خود را جمع کرده و از مجموعه خارج شوند. قفل درها تغییر داده شده و نگهبان مجموعه تغییر کرده بود.

بر اساس گزارش شرق، “شهرداری تهران ساختمان را تصرف کرده و قفل در اتاق‌ها  و سالن‌ها را تغییر داده است. همچنین شهرداری برای تخلیه تاکنون از سوی هیچ مرجع قضایی حکمی منتشر نکرده است.»

شرق می‌نویسد پیگیری‌های این رسانه از مدیران شهرداری برای دریافت پاسخ درباره چرایی این موضوع بی‌نتیجه مانده است.

بیشتر بخوانید: روحانی: نه خودروی اسلامی داریم و نه فیزیک و شیمی اسلامی

“خانه اندیشمندان علوم انسانی” در سال ۱۳۹۰ در محل پارک ورشو تهران به منظور همفکری و همراهی اندیشمندان در حوزه‌های مختلف علمی تأسیس شد و تاکنون برنامه‌های زیادی در حوزه علوم انسانی و برای بیش از دویست شخصیت علمی و فرهنگی کشور آیین نکوداشت و بزرگداشت برگزار کرده است.

اعتراض به بستن “خرده فضایی برای گفت‌وگو”

بسیاری از چهره‌های حوزه معماری، شهرسازی و رشته‌های علوم انسانی صبح چهارشنبه ۱۴ تیر با حضور و تجمع در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی از عملکرد شهرداری تهران در تعطیلی غیرقانونی خانه اندیشمندان علوم انسانی انتقاد کردند.

یکی از اساتید حاضر در این نهاد علمی، نعمت،الله فاضلی، انسان،شناس و نویسنده به “شبکه شرق” گفته است: «این جا برای ما خرده فضایی برای گفت‌وگو و بحث است که گروه‌های گوناگون فرهنگی در آن حضور پیدا می‌کنند.» به گفته فاضلی پادرمیانی و صحبت‌های اساتید علوم انسانی با مجموعه شهرداری به هیچ جا نرسیده است.

مخالفت خامنه‌ای با علوم انسانی

على خامنه‌اى، رهبر جمهوری اسلامی، بارها نسبت به گرایش دانشجویان به علوم انسانی ابراز نگرانی کرده است.

خامنه‌ای در یک سخنرانی در سال ۱۳۸۸ با اشاره به تحصیل حدود دو میلیون دانشجو از سه میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجوى ایرانی در رشته‌هاى علوم انسانى گفته بود: «این مسئله نگران‌کننده است زیرا توانایى مراکز علمى و دانشگاه‌ها در زمینه کار بومى و تحقیقات اسلامى در علوم انسانى و همچنین تعداد اساتید مبرز و معتقد به جهان‌بینى اسلامى رشته‌هاى علوم انسانى در حد این تعداد دانشجو نیست.»

بیشتر بخوانید: تاکید دوباره خامنه‌ای بر “مهندسی فرهنگی” و “تحول علوم انسانی”

از نظر خامنه‌اى، “بسیارى از مباحث علوم انسانى مبتنى بر فلسفه‌هایى است که مبانى آنها مادیگرى و بى‌اعتقادى به تعالیم الهى و اسلامى است و آموزش این علوم موجب بى‌اعتقادى به تعالیم الهى و اسلامى، ترویج شکاکیت و تردید در مبانی اعتقادی و دینی خواهد بود.”

رهبر جمهوری اسلامی بارها از توسعه “علوم انسانی اسلامی” سخن گفته است. اساتید دانشگاهی اما تأکید کرده‌اند که علوم انسانی را نمی‌توان متأثر از یک ایدئولوژی معین ارائه داد، زیرا دیگر علوم انسانی نیست.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.