ادامه پر شور جمعه‌های اعتراضی زاهدان؛ قطع اینترنت و بازداشت معترضان؛ مولوی عبدالحمید: در اعتراضات فرانسه نه کسی کشته، نه پایی قطع و نه چشمی کور شد

جمعه, 16ام تیر, 1402
اندازه قلم متن

مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان گفت که با وجود گسترده بودن اعتراضات در فرانسه و بازداشت چند هزار نفر، «نه فردی کشته شد، نه پای کسی قطع شد و نه چشم کسی کور شد».

از: ایران اینترنشنال

منابع محلی از جو سنگین امنیتی، قطعی گسترده اینترنت و بازداشت معترضان در زاهدان گزارش داده‌اند.

منابع محلی از جو سنگین امنیتی، قطعی گسترده اینترنت و بازداشت معترضان در زاهدان گزارش داده‌اند.

امروز مردم زاهدان در دهمین ماه از اعتراضات روزهای جمعه این شهر، بعد از حضور پرشور در خطبه‌ها نماز جمعه «مولوی عبدالحمید» در مسجد مکی زاهدان، به خیابان آمدند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. منابع محلی از جو سنگین امنیتی، قطعی گسترده اینترنت و بازداشت معترضان در زاهدان گزارش داده‌اند.

امروز ١۶ تیر ماه ۱۴۰۲، اینترنت در شهر زاهدان پس از آغاز سخنرانی مولوی عبدالحمید قطع شده و لایو اینستاگرام وی متوقف شده است. در طول اعترضات، جمهوری اسلامی برای عدم بازتاب سخنرانی مولانا عبدالحمید هر هفته در روزهای جمعه اینترنت شهر زاهدان و بسیاری از مناطق بلوچستان را قطع و دچار اختلال می‌کند.

کمپین فعالین بلوچ در گزارشی خبر داده که مردم بلوچ پس از اقامه نماز جمعه همانند هفته های گذشته و پایبند به شعار «قسم به خون یاران ایستاده ایم تا پایان» به خیابان ها آمدند. معترضان در حمایت از مولانا عبدالحمید شعارهایی مانند «مولانای با غیرت حرف تو حرف ملت» سر دادند.  برخی از معترضان پلاکاردی با مضمون «مرگ بر خامنه ای» و «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» در دست داشتند.

معترضان بلوچ با حمایت از «توماج صالحی»، خواننده رپ اعتراضی که در اصفهان دستگیر و زندانی شده، در پلاکاردی خواهان آزادی او شدند.

فعالین بلوچ  روز گذشته یعنی ۱۵ تیر خبر داده بودند که «یکی دیگر از اعضای باسابقه انتظامات مسجد مکی توسط اداره اطلاعات در زاهدان بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل شده است.» در این هویت شخص بازداشت شده «یونس نهتانی» ۳۵ ساله فرزند حبیب اهل و ساکن زاهدان عنوان شده است. 

پیشتر در ۱۳ تیرماه نیز یکی دیگر از اعضای با سابقه انتظامات مکی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. نهادهای امنیتی تلاش کرده‌اند از طریق بازداشت نزدیکان مولانا عبدالحمید و کارکنان مسجد مکی، ممنوع‌الخروج کردن او، خطبه‌های اعتراضی این روحانی سرشناس اهل سنت ایران را متوقف کنند.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.