عراق: به جای بدهی گازی به ایران نفت می دهیم

چهارشنبه, 21ام تیر, 1402
اندازه قلم متن

عراق: به جای بدهی گازی به ایران نفت می دهیم

نخست وزیر عراق اعلام کرده با ایران برای یک مبادله تهاتری نفت عراق در ازای گاز وارداتی از ایران به توافق رسیده است، چون به گفته او تحریم های آمریکا مانع پرداخت وجوه بدهی عراق به ایران است.
 

نخست وزیر عراق اعلام کرد بر اساس توافق بین دو کشور، عراق از این پس به جای پرداخت بهای گاز وارداتی از ایران به این کشور نفت خام می دهد.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، محمد شیعه سودانی، نخست وزیر عراق روز سه شنبه اعلام کرد که عراق مبادله تهاتری نفت خام با گاز ایران را آغاز می کند تا به موضوع تکراری تاخیر پرداخت به تهران به دلیل نیاز به تایید آمریکا پایان دهد.

سودانی گفت که ایران از اول ژوئیه صادرات گاز به عراق را بیش از ۵۰ درصد کاهش داده است، پس از اینکه بغداد نتوانست موافقت آمریکا را برای پرداخت وجوه بدهی خود به ایران دریافت کند، اما تهران اکنون موافقت کرده است صادرات گاز را در ازای نفت خام از سر بگیرد.سودانی در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که این توافق در جریان گفتگو با یک هیات ایرانی که از روز شنبه این هفته در بغداد بود، حاصل شده است.

عراق به واردات برق و گاز از ایران وابسته است که مجموعا بین یک سوم تا ۴۰ درصد از برق خود را از ایران تامین می کند، به ویژه در ماه های گرم تابستان که دما به ۵۰ درجه سانتیگراد (۱۲۲ فارنهایت) می رسد و مصرف برق به اوج می رسد.

عراق از زمان آغاز تحریم های آمریکا علیه ایران در سال ۲۰۱۸ برای پرداخت بهای این واردات مشکل داشته است. 

سودانی گفت که کشورش حدود ۱۱ میلیارد یورو (۱۲٫۱ میلیارد دلار) بدهی معوقه به ایران بدهکار است و به دلیل تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده که تنها به ایران اجازه می‌دهد به منابع مالی برای خرید کالاهای غیرتحریمی مانند غذا و دارو دسترسی داشته باشد، با مشکل مواجه بوده است.

“فرهاد علاالدین” مشاور امور خارجه نخست‌وزیر عراق در این باره به رویترز گفت، حتی این رویه‌ها نیز پیچیده هستند و “به تاخیرهای ناخواسته در پرداخت‌ها می انجامد و متعاقبا وجوه به ایرانی‌ها پرداخت نمی‌شود.”

سودانی گفت که با مبادله نفت خام عراق با گاز ایران، عراق در تابستان از مشکل قطع برق می کاهد در حالی که روی تکمیل پروژه های برداشت و استخراج گاز که به خودکفایی این کشور می انجامد، کار می کند.

وی گفت: ما نمی توانیم تا ۲ یا ۳ سال آینده هر تابستان پیش شهروندان بیاییم و به آنها بگوییم: گاز را قطع کردند، گاز را روشن کردند.

عراق: به جای بدهی گازی به ایران نفت می دهیم

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق از اظهار نظر در مورد توافق مبادله ای گزارش شده بین عراق و ایران خودداری کرد و به این موضوع اشاره نکرد که آیا چنین توافقی ممکن است تحریم های ایالات متحده را نقض کند یا خیر.

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق با بیان اینکه واشنگتن قویا از مسیر عراق به سمت خودمختاری انرژی حمایت می کند، گفت: “هیچ تغییری در سیاست ایالات متحده در قبال ایران یا عراق ایجاد نشده است و دولت بایدن به اجرای تمام تحریم های آمریکا علیه ایران ادامه می دهد.”

هنری روم، تحلیلگر موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، گفت بعید است که یک معاهده مبادله ای مانع از طلب ارز از عراق توسط ایران شود.

او گفت: “من معتقد نیستم که یک توافق پایاپای خالص که سودانی توصیف می‌کند، با توجه به نیاز ایران به ارز، برای تهران رضایت‌بخش باشد.” حتی اگر این ترتیبات اجرا شود، احتمالا نمی‌تواند از پیگیری میلیاردها دلاری که هنوز در حساب‌های عراق نگهداری می‌شود، جلوگیری کند.”

ایالات متحده آمریکا دولت عراق – دومین تولیدکننده بزرگ اوپک – را تحت فشار قرار داده است تا وابستگی خود به گاز ایران را کاهش دهد.

عراق سالانه حدود ۴ میلیارد دلار برای واردات گاز و برق ایران هزینه می کند و در عین حال مقادیر زیادی گاز طبیعی را به عنوان محصول جانبی بخش هیدروکربن خود می سوزاند.

عراق: به جای بدهی گازی به ایران نفت می دهیم

این کشور برای کاهش وابستگی به واردات از ایران اقداماتی را انجام داده است. عراق روز دوشنبه یک قرارداد بزرگ با شرکت توتال انرژی فرانسه امضا کرد که شامل طرح هایی برای برداشت گاز از میادین نفتی در جنوب بصره است.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.