مقام‌های سابق آمریکا: تهاتر گاز عراق با ایران ناقض تحریم‌ها است

شنبه, 24ام تیر, 1402
اندازه قلم متن

سیاست تهاتر در جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر اوج گرفته است. آرشیو

سیاست تهاتر در جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر اوج گرفته است. آرشیو

سه مقام سابق آمریکایی درباره پیشنهاد تبادل گاز ایران در برابر نفت عراق که پیشتر توسط محمد السودانی، نخست وزیر عراق، اعلام شده است گفتند: این موضوع احتمالا «ناقض» تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی است، مگر اینکه ایالات متحده با صدور «معافیت‌هایی»، اجازه انجام آن را بدهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کارشناسان بر این باورند که معاملات پایاپای یا «تهاتری»، احتمالا تحریم‌های آمریکا علیه تهران را نقض می‌کند، مگر اینکه ایالات متحده «مجوز‌‌‌هایی» به عراق بدهد، که گاز طبیعی ایران را در ازای نفت خام خود ، از طریق تهاتر دریافت کند تا بدین‌ترتیب، بغداد راه حلی برای بازپرداخت بدهی‌های خود بیابد.

پیش از این، جمهوری اسلامی صادرات گاز به عراق را به نصف کاهش داده بود ولی از آنجای که آمریکا بازپرداخت بدهی گاز عراق به جمهوری اسلامی رادتایید نکرده است، ایران و عراق توافق کردند که صادرات گاز در ازای دریافت نفت را از سر بگیرند، اما این «معامله‌ تهاتری» هنوز به «تایید آمریکا» نیاز دارد.

به نوشته رویترز، هرچند جزئیاتی از این معامله تهاتری منتشر نشده است اما کارشناسان استدلال می کنند که این معامله با تحریم‌های ایالات متحده در تضاد است و می گویند معافیت موجود که فقط برای «واردات برق» داده شده است، توافق‌نامه معاملات تهاتری گسترده‌تر را پوشش نمی‌دهد.

بر اساس این گزارش، تعریف وزارت خزانه‌داری آمریکا از «معامله» به اندازه کافی گسترده است که مبادله تهاتری یا پایاپای را نیز در بر می‌گیرد و منجر به «نقض احتمالی تحریم‌ها»‌ می‌شود.

گرچه تحلیل‌گران بر این باورند که همیشه زمینه‌ای برای «مصلحت‌اندیشی‌های» سیاسی وجود دارد، اما می گویند که از «منظر حقوقی»، به طور قطع، قرارداد تهاتری، تحریم‌های ایالات متحده را «نقض» می کند.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.