معافیت ۱۲۰روزه آمریکا برای عراق جهت پرداخت پول برق ایران

چهارشنبه, 28ام تیر, 1402
اندازه قلم متن

رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی از صدور مجوز آمریکا برای عراق جهت پرداخت پول برق ایران خبر داده است. با این مجوز عراق می‌تواند پول برق وارداتی ایران را به بانک‌های غیرعراقی واریز کند.

مجمتع گاز پارس جنوبی ایران

آمریکا با امضای یک “معافیت” تحریمی جدید، عراق را به واریز پول برق خریداری‌شده از ایران به حساب بانک‌‌های غیرعراقی قادر کرده است.

به گزارش رویترز، یک مقام آمریکایی که حاضر به افشای نام خود نشد اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه ۱۸ ژوئیه  سند معافیت ۱۲۰روزه پرداخت بدهی عراق به ایران از این طریق را امضا کرده است.

این مقام آمریکایی گفت، ایالات متحده امیدوار است که با این اقدام از فشارهای ایران به عراق برای دسترسی به این پول کاسته شود.

این نخستین بار است که آمریکا واریز چنین پرداخت‌هایی به بانک‌های غیرعراقی را مجاز می‌سازد.

پول‌هایی که در بانک‌های غیرعراقی سپرده‌گذاری می‌شوند نیز مانند بانک‌های عراقی مشمول محدودیت‌‌اند و در صورت صدور مجوز آمریکا ایران قادر خواهد بود به این پول صرفا برای پرداخت هزینه کالاهای بشردوستانه  دسترسی پیدا کند.

تهران که برای دریافت این وجوه با مشکل مواجه است پیش از این با هدف اعمال فشار بر بغداد برای تضمین صدور مجوز آمریکا، صادرات گاز خود که برای نیروگاه‌های برق عراق حیاتی است را کاهش داده بود.

رویترز می‌نویسد، نمایندگی ایران در سازمان ملل تا کنون در این زمینه اعلام موضع نکرده و روشن نیست که آیا ایران از فشار خود بر عراق خواهد کاست یا نه.

عراق که سا‌ل‌هاست با کمبود و قطعی برق مواجه است و به‌شدت به گاز ایران متکی‌ است، پس از کاهش ۵۰درصدی واردات گاز از ایران مجبور شد شماری از نیروگاه‌های برق خود را از کار بیاندازد.

هفته پیش محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در یک سخنرانی تلویزیونی با اشاره به مشکل مکرر پرداخت هزینه واردات گاز ایران گفت، عراق آماده است در ازای دریافت گاز ایران به جای دلار به این کشور نفت خام بدهد.

السودانی اعلام کرد که بغداد و تهران پس از مذاکراتی چندروزه در این زمینه به توافق رسیدند. او هدف از این اقدام را رسیدگی به بحران تأمین گاز برای نیروگاه‌ها و در عین حال حل مشکلات پرداخت این وجوه نامید.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.