نیلوفر حامدی و الهه محمدی، محاکمه خواهند شد

شنبه, 31ام تیر, 1402
اندازه قلم متن

 

اخبار امروز

امروز شنبه ۳۱تیر ماه ۱۴۰۲، تاریخ دادرسی در جسله دوم دادرسی به پرونده نیلوفر حامدی و الهه محمدی، مشخصی شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۳ مرداد ماه ۱۴۰۲، الهه محمدی و روز چهارشنبه ۴ مرداد ماه ۱۴۰۲ هم نیلوفر حامدی، دو روزنامه نگار و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱،‌ محبوس و بلاتکلیف در زندان قرچک ورامین، در دومین جلسه دادرسی خود توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست ابوالقاسم صلواتی، برگزار خواهد شد. پیش از این نیز، نیلوفر حامدی و الهه محمدی، طی ۲ جلسه دادرسی، بصورت جداگانه، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، محاکمه شده بودند.

محمدحسین آجرلو، همسر نیلوفر حامدی، ضمن اعلام این خبر، در صفحه شحصی خود تائید کرد که الهه محمدی و نیلوفر حامدی، امروز شنبه ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۲، با وکلای خود در زندان قرچک ورامین، دیدار کردند.

لازم به اشاره است، نیلوفر حامدی، در تاریخ ۹ خرداد ماه ۱۴۰۲، پس از اعزام به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، با خوانده شدن کیفرخواست صادره توسط نماینده دادستان، بخشی از دفاعیات خود را به همراه موکلانش از بابت اتهامات مندرج در کیفرخواست به ابوالقاسم صلواتی ارائه کرده بود.

همچنین، در تاریخ ۸ خرداد ماه ۱۴۰۲ هم جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات الهه محمدی، دیگر روزنامه نگار هم پرونده با نیلوفر حامدی هم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

در تاریخ ۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، سخنگوی قوه قضائیه از افزایش اتهاماتی نیلوفر حامدی و الهه محمدی خبر داد و مصادق این اتهامات را (همکاری با دولت متخاصم آمریکا)، (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام)‌ عنوان و سپس از ارجاع پرونده این ۲ فعال رسانه ای به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران خبر داده بود.

نیلوفر حامدی، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران امنیتی در منزل خود واقع در تهران، پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی اش، بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل، و پس از طی مراحل بازجویی و بازپرسی در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران در تاریخ اواخر آذر ماه ۱۴۰۱ به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

الهه محمدی هم در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی از قبیل لپ تاپ، گوشی تلفن همراه و چند جلد کتاب، بازداشت و جهت بازجوئی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل و پس از طی مراحل بازجویی و سپس تفهیم اتهام اواخر آذر ماه ۱۴۰۱، به همراه نیلوفر حامدی به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

پس از بازداشت این ۲ روزنامه نگار و گسترش سرکوب و ارعاب بر علیه جامعه رسانه ای کشور، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، با انتشار بیانیه ای نسبت به آن واکنش نشان داد.‌

در ادامه پیگیری ها در خصوص پرونده نیلوفر حامدی و الهه محمدی،‌ در تاریخ ۲۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، بیش از ۲۰۰ روزنامه نگار داخل کشور، با تنظیم نامه ای سرگشاده خطاب به غلامحسین محسنی اژه ای خواستار اعمال بخشنامه اخیر قوه قضائیه به پرونده این ۲ روزنامه نگار شدند.

نیلوفر حامدی و الهه محمدی، در حالی که از حقوق اولیه یک متهم برای دسترسی به وکیل مورد نظر خود محروم بودند مراحل بازجویی و بازپرسی را پشت سر گذاشت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.