ناتوانی عراق از پرداخت بدهی گازی خود به ایران، پول ایران احتمالا به عمان منتقل می‌شود

چهارشنبه, 11ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

از اف ای – از آنجایی که بغداد به دلیل تحریم‌های واشنگتن قادر به پرداخت مستقیم بدهی‌های گازی خود به ایران نیست، نخست‌وزیر عراق سه‌شنبه اول اوت/۱۰ مرداد اعلام کرد هیئتی از بانک مرکزی و تجارت‌بانک این کشور به عمان اعزام شده‌اند تا با هماهنگی با خزانه‌داری آمریکا راه‌حلی برای انتقال این وجوه به این سلطان‌نشین پیدا کنند.

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق (وسط) و ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در مراسم استقبال در کاخ سعدآباد تهران، ۲۹ نوامبر ۲۰۲۲.
محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق (وسط) و ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در مراسم استقبال در کاخ سعدآباد تهران، ۲۹ نوامبر ۲۰۲۲. © AP

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در گفتگو با خبرنگاران در بغداد گفت کشورش برای تسویه بدهی‌های معوقه به ایران به ارزش ۹میلیارد و ۲۵۰ یورو با آمریکا درحال رایزنی است.

تا چند وقت پیش، پول صادرات حاصل از فروش گاز ایران به یک حساب بانکی در عراق واریز می‌شد که فقط به ایران اجازه می‌داد محصولات خاصی را در بخش کشاورزی و غذایی و دارویی خریداری کند. جمهوری اسلامی برای وادار کردن عراق به پرداخت معوقات خود، به طور منظم گاز خود را که برای نیروگاه‌های عراق ضروری است، قطع می‌کند، گازی که بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه تامین کننده یک‌سوم نیاز این کشور است.

نخست وزیر عراق با انتقاد از سازوکار پیچیده ناشی از تحریم‌های آمریکا، در ۱۱ ژوئیه گذشته اعلام کرد که بغداد از این پس هزینه واردات گاز خود را با تامین نفت تهران در ازای آن پرداخت خواهد کرد.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.