بانه؛ یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی جان خود را از دست داد

جمعه, 13ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – امروز جمعه سیزدهم مردادماه، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه، یک کولبر جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبرنیوز، امروز جمعه سیزدهم مرداد ۱۴۰۲، یک کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در بانه جان باخت.

هویت این کولبر، هوشیار امینی، اهل روستای دوسینه از توابع شهر بانه، عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “این کولبر با تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در نوار مرزی بانه جان خود را از دست داده است.”

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۲ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۳ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۸۱ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۱۶ کولبر زخمی شدند و ۱۲ کولبر جان باختند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.