قوه قضاییه: “زندان رجایی شهر کرج به صورت کامل تخلیه و تعطیل شد”

شنبه, 14ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه چهاردهم مرداد، مرکز رسانه قوه قضاییه از تخلیه و تعطیلی کامل زندان رجایی شهر کرج خبر داد. اخیرا به دنبال دستور رییس قوه قضاییه مبنی بر انتقال زندانیان زندان رجایی شهر کرج، روند انتقال محبوسین این زندان اعم از شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی آغاز شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اخیرا روند انتقال محبوسین زندان رجایی شهر کرج اعم از شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی به دستور رئیس قوه قضاییه آغاز شده بود.

صبح امروز شنبه چهاردهم مرداد، مرکز رسانه قوه قضاییه (میزان) با انتشار اطلاعیه ای از “تخلیه و تعطیلی کامل زندان رجایی شهر کرج” خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: “تا روز سه شنبه دهم تیر ماه ۱۴۰۲ حدود نیمی از زندان تخلیه شده بود و تا امروز شنبه چهاردهم مرداد، تمامی زندانیان ندامتگاه رجایی‌ شهر به ندامتگاه قزلحصار منتقل شدند و این زندان تعطیل شد.”

در تاریخ نهم و دهم مردادماه، چند صد تن از محبوسین این زندان شامل شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی، به زندان قزلحصار منتقل شدند.

همزمان هرانا از انتقال میلاد آرمون، علیرضا کفایی، امیرمحمد خوش اقبال، علیرضا برمرز پورناک، سید محمدمهدی حسینی، حسین نعمتی، مهدی ایمانی و نوید نجاران، هشت تن از متهمان پرونده موسوم به “شهرک اکباتان” و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ از زندان رجایی شهر به زندان قزلحصار کرج خبر داده بود.

بعلاوه روز سه شنبه دهم مردادماه، در خصوص انتقال دستکم هفت زندانی سنی مذهب به نام‌های سیدقاسم آبسته، سید داوود عبداللهی، ایوب کریمی، انور خضری، خسرو بشارت، کامران شیخه و فرهاد سلیمی به زندان قزلحصار اطلاع رسانی شد.

روز چهارشنبه یازدهم مردادماه نیز هرانا با انتشار گزارشی از انتقال سعید ماسوری، افشین بایمانی، حمزه سواری لفته، مطلب احمدیان، لقمان امین پور، محمد شافعی و سامان صیدی زندانیان سیاسی، از زندان رجایی شهر کرج به به زندان اوین خبر داده بود.

گفتنی است، غلامحسین محسنی اژه ای در فروردین سال جاری به رئیس سازمان زندان‌ ها دستور داد تا تمهیدات لازم برای “تعطیلی” ساختمان فعلی زندان رجایی‌ شهر کرج را انجام دهد.

وی با بیان این ادعا که اقدام مذکور “به منظور رفاه حال ساکنان و مردم استان البرز” صورت خواهد گرفت، گفته بود: “زندان رجایی‌ شهر که در داخل شهر کرج است باید هر چه زودتر به خارج شهر منتقل شود و محل فعلی آن از وضعیت زندان بودن خارج و اقدامات متعاقب بعدی در قبال آن صورت گیرد.”

زندان رجایی شهر کرج که در گذشته با نام زندان گوهردشت از آن یاد میشد، در منطقه رجایی شهر کرج در استان البرز واقع شده است. این زندان که در طبقه‌ بندی سازمان زندان‌ ها به عنوان محل نگهداری محکومان جرایم خشن شناخته می‌ شود، سال‌ هاست به عنوان محل تبعید زندانیان سیاسی و غیر سیاسی توسط نهادهای امنیتی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.