تداوم بازداشت هفت تن از اعضای مسجد مکی زاهدان

دوشنبه, 16ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – عبدالمجید مرادزهی، عبدالباسط شاهوزهی، عبدالنصیر شه بخش، اسامه شه بخش (نارویی)، گل احمد شاهوزهی، یونس نهتانی و ابراهیم حسن زهی هفت تن از شهروندانی که در رابطه با وقایع مسجد مکی زاهدان دستگیر شدند، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، هفت تن از شهروندانی که در رابطه با وقایع مسجد مکی زاهدان دستگیر شدند، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می برند.

هویت این شهروندان مولوی عبدالمجید مرادزهی، عبدالباسط شاهوزهی ، عبدالنصیر شه بخش، اسامه شه بخش (نارویی)، گل احمد شاهوزهی، یونس نهتانی و ابراهیم حسن زهی گزارش شده است.

براساس این گزارش، تاکنون از محل نگهداری و وضعیت این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است.

عبدالباسط شاهوزهی، فرزند گل احمد و از اعضای انتظامات مسجد مکی، عبدالنصیر شه بخش، فرزند عبدالرحیم، نوه مولوی عبدالحمید اسماعیل‌ زهی، از کارکنان حوزه دارالعلوم و عکاس مسجد مکی، اسامه شه بخش (نارویی) فرزند محمد رسول و فیلمبردار مراسمات مسجد مکی، گل احمد شاهوزهی، از اعضای انتظامات مسجد مکی و همچنین یونس نهتانی، فرزند حبیب و از اعضای مسجد مکی و ابراهیم حسن زهی و عبدالمجید مرادزهی روحانی اهل سنت هستند.

چندی پیش، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، مدعی شد که “۱۳۲ نفر از طلاب خارجی که به‌ صورت غیرقانونی در مسجد مکی حضور داشتند، شناسایی و تحویل مقامات کشور ثالث شده‌ اند.”

تسنیم همچنین ویدیویی از اعترافات اجباری این افراد را منتشر کرده است. در ویدئوی مورد اشاره که مشخص نیست تحت چه شرایطی ضبط شده است، این افراد خود را شهروندان تبعه کشورهای همسایه از قبیل پاکستان معرفی میکنند که به صورت غیر قانونی و با استفاده از مدارک جعلی در مسجد مکی زاهدان اقامت داشته و مشغول به فعالیت بوده اند.

گفتنی است، چندی پیش منابع محلی گزارش دادند که “انتظامات مسجد مکى زاهدان فردی را شناسایی و دستگیر کرده که از طرف اطلاعات سپاه پاسداران ماموریت داشت در پوشش طلبه علوم دینی مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی را با سم ترور کند.”

در پی رسانه ای شدن این موضوع، علی مصطفوی نیا، رئیس‌ کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: “مسجد مکی باید ‌ثابت کند که این شخص قصد داشته‌ است طلاب و مولوی عبدالحمید را مسموم کند و اگر ثابت نشود باید در برابر قانون پاسخگو باشند.”

به دنبال این موضوع، برخی از بستگان و افراد نزدیک به امام جمعه اهل سنت زاهدان، با برخوردهای انتظامی-قضایی از جمله بازداشت، احضار و تفتیش منزل مواجه شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.