عوامل شهرداری تهران چطور فاجعه آفریدند / فیلمی از تخریب ساختمان با طناب

سه شنبه, 17ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

tanab.jpgبه گزارش سایت دیده بان ایران؛ یک روز پس از حادثه ریزش چند ساختمان در محلهٔ خُلازیر در جنوب تهران، انتقادها علیه شهرداری تهران به‌دلیل تخریب غیراصولی این ساختمان‌ها افزایش یافته است.

همزمان روز دوشنبه ۱۶ مرداد سازمان آتش‌نشانی تهران اعلام کرد تعداد جان‌باختگان حادثهٔ ریزش چندین ساختمان در خلازیر به پنج نفر ازجمله دو مأمور نیروی انتظامی رسیده است.

براساس اعلام آتش‌نشانی، با گذشت بیش از یک شبانه‌روز از ریزش این ساختمان‌ها عملیات جست‌وجو و آواربرداری در محل هنوز پایان نیافته و احتمال افزایش تعداد قربانیان نیز وجود دارد.

 

***

صدای آمریکا – رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران اعلام کرد که برای تخریب «مرگبار» اخیر ساختمان‌های غیرمجاز در منطقه «خلازیر» از نظام مهندسی برای نظارت دعوت نشده بود.

علی کریمی‌آنچه، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران با بیان اینکه «تمام تخریب ساختمان‌ها در تهران غیراصولی انجام می‌شود»، به خبرگزاری «تسنیم» گفت: «ساختمان‌هایی که غیراصولی در حال ساخت بود، به‌صورت غیراصولی تخریب شدند و منجر به این فاجعه و فوت تعدادی شد.»

او افزود: وقتی «نهادهای متخصص» در این کار مانند سازمان نظام مهندسی ساختمان در بخش طراحی، نظارت و اجرا «حذف» می‌شوند و به هر دلیلی «نادیده انگاشته می‌شوند»، در چنین شرایطی برخی شهروندان بدون اخذ مجوز شهرداری و بدون نظارت اقدام به ساخت‌وساز می‌کنند که نتیجه آن همین می‌شود.

رسانه‌های ایران عصر یکشنبه پانزدهم مرداد ماه از ریزش همزمان ۵ ساختمان در جنوب تهران، در جریان اجرای طرحی به نام «برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز» خبر دادند و اعلام کردند که تعدادی از عوامل شهرداری و نیروهای پلیس بر اثر این حادثه جان خود را از دست دادند.

علی کریمی‌آنچه، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران با اذعان به اینکه شبیه به اتفاق خلازیر در پروژه «متروپل آبادان» نیز روی داد، گفت: اتفاق در این پروژه، نتیجه «حذف سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و مهندسان دارای پروانه در نظارت و اجرا» بود.

مجتمع تجاری «متروپل» آبادان ظهر روز دوم خرداد ۱۴۰۱ بر اثر عدم رعایت موارد ایمنی در ساخت، فرو ریخت و موجب کشته شدن دست کم ۴۳ نفر، مجروح شدن ۳۷ نفر شد که اعتراضات گسترده‌ای در استان خوزستان و سایر نقاط ایران را نیز در پی‌داشت.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران تأکید کرده است: «حذف نظام مهندسی ساختمان» در پروسه ساخت‌وسازها، تبعات جانی و مالی به‌همراه دارد؛ علاوه بر این، عمر ساختمان‌ها را کاهش می‌دهد اما اتفاق بدتر این است که «تخریب غیراصولی به چنین اتفاقات دامن می‌زند.»

افزایش نابسامانی در ارائه خدمات عمومی به شهروندان، ناایمن بودن برخی سازه‌های شهری، استاندارد پایین یا غیر استاندارد بودن بعضی زیرساخت‌ها در کنار نظارت ضعیف نهادهای مسئول، موجب افزایش بروز حوادث مرگبار در هفته‌های اخیر شده است.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.