انتقال سوخت با تانکر توسط سپاه و شلیک به سوختبران بلوچ

پنجشنبه, 19ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن
 
اعزام کاروان‌های تانکر برای فروش سوخت در پاکستان، در حالی انجام می‌شود که نیروهای نظامی جمهوری اسلامی، به بهانه "مبارزه با قاچاق سوخت" شهروندان بلوچی را که اقدام به سوخت‌بری می‌کنند، هدف شلیک مستقیم گلوله قرار می‌دهد.
اعزام کاروان‌های تانکر برای فروش سوخت در پاکستان، در حالی انجام می‌شود که نیروهای نظامی جمهوری اسلامی، به بهانه “مبارزه با قاچاق سوخت” شهروندان بلوچی را که اقدام به سوخت‌بری می‌کنند، هدف شلیک مستقیم گلوله قرار می‌دهد.

ویدیوی ارسالی شهروندان بلوچ نشان می‌دهد که صبح روز ۱۷مرداد۱۴۰۲، کاروانی از تانکرهای حامل بار گازوئیل متعلق به سپاه پاسداران، از محور ایرانشهر به سرباز به سمت منطقه مرزی پیرکور جهت انتقال سوخت به پاکستان در حرکت هستند.

وبسایت «حال وش» که اخبار سیستان‌و‌بلوچستان را پیگیری می‌کند، درباره این تانکرهای حامل سوخت می‌نویسد:«این تانکرهای حامل سوخت، متعلق به سپاه و برخی افراد وابسته به دستگاه‌های دولتی است. دست‌کم ۱۶ دستگاه تانکر به منطقه مرزی پیرکور از توابع سرباز می‌روند و در آنجا بار گازوئیل را به تانکر‌های پاکستانی تحویل می‌دهند.»

اعزام کاروان‌های تانکر برای فروش سوخت در پاکستان، درحالی انجام می‌شود که نیروهای نظامی جمهوری اسلامی، به‌بهانه «مبارزه با قاچاق سوخت»، شهروندان بلوچی را که اقدام به سوخت‌بری می‌کنند، هدف شلیک مستقیم گلوله قرار می‌دهد. ولی در سمت دیگر، همان سوخت توسط سپاه پاسداران، به‌‌صورت ترانزیت به پاکستان و افغانستان منتقل می‌شود.

حوادث سوخت‌بری

جدا از شلیک مستقیم ماموران مرزبانی به سمت سوخت‌بران، در روزهای گذشته براثر بارندگی شدید و جاری شدن سیلاب، دست‌کم ۲۰ سوخت‌بر کشته و یا ناپدید شده‌اند. گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که ده‌ها خودرو متعلق به سوخت‌بران در جریان جاری شدن سیلاب، به‌طور کامل از بین رفته‌اند. در جریان وقوع سیل ابتدای مرداد سال جاری در جنوب استان سیستان‌وبلوچستان، «حداقل بیست سوخت‌بر» جان باخته‌اند، اما با گذشت دو هفته، هنوز تعدادی از پیکرها پیدا نشده‌‌اند.

وبسایت حال‌وش در این رابطه اعلام کرد: «براثر بارندگی و سیلاب در ابتدای مرداد سال جاری دست‌کم ۲۰ سوخت‌بر کشته و ناپدید شدند و ده‌ها خودرو سوخت‌بران در سیلاب به طور کامل از بین رفته‌اند.» حال وش در ادامه افزوده است: «حداقل ۲۰۰ خودرو سوخت‌بران بر اثر سیل ابتدای مرداد به دره‌ها سقوط کرده‌اند.»

خبرگزاری «ایلنا» روز ۱۸مرداد، در گزارشی با بیان اینکه «هنوز آمار سوخت‌بران جان‌باخته در این سیل مشخص نیست.» اعلام کرد: «مقامات محلی استان، ابتدا خبر را تکذیب کردند. اما پس از آن اعلام ‌کردند بله درست است. سیلی آمده و تعدادی فوت شده‌اند.» این خبرگزاری در گزارش خود از قول بازماندگان سیل نوشت: «امدادرسانی در کار نیست. تلاشی برای پیدا کردن مصدومان نمی‌شود. اجساد به حال خود رها شده، حتی خبری از سگ زنده‌یاب نیست.»

بارندگی‌های شدید موسمی دو هفته گذشته در مناطق مختلف سیستان‌و‌بلوچستان، منجر به طغیان رودخانه‌های فصلی شد.

تصادف جاده‌ای سوخت‌بران

چهارشنبه ۱۸مرداد۱۴۰۲ هم سه خودرو سوخت‌بر در محور شهرستان سرباز به راسک، حد فاصل روستای دیمَگان دَپ، با هم تصادف کردند. از هویت و وضعیت سرنشینان این خودروها، اطلاعی دقیقی در دست نیست.

فقدان فرصت‌های شغلی در استان سیستان‌و‌بلوچستان، موجب شده تا سوخت‌بری به اجبار تنها راه کسب درآمد و امرارمعاش شهروندان بلوچ  تبدیل شود. شغلی پر ریسک و خطری که شهروندان بلوچ از سر ناچاری و بیکاری به آن روی می‌آورند. اما با خطر شلیک مستقیم  نیروهای نظامی و حوادث جاده‌ای می‌شوند.

براساس گزارش رسانه‌های داخلی، تنها در سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۱۶۸ سوخت‌بر بلوچ، تنها در مسیر ایرانشهر- سرباز جان خود را از دست داده‌اند، اما تنها هویت ۸۲ تن از سوختبران جان‌باخته در گزارش سالانه ۱۴۰۱، از سوی وبسایت حال‌وش احراز و تایید شده است.

کشته شدن یک بلوچ و دو تبعه افغان بر اثر موانع جاده‌ای نیروهای نظامی

شب سه‌شنبه ۱۷مرداد۱۴۰۲، در دوراهی منوجان استان کرمان، سه سرنشین یک خودرو سواری سمند حامل اتباع خارجی، جان خود را از دست دادند. این حادثه براثر برخورد خودرو با موانع میخی جاده‌ای که توسط ماموران سپاه مرصاد بر کف جاده پهن شده بود؛ رخ داده است. در این حادثه که منجر به واژگونی خودرو سمند شده، یک شهروند بلوچ و دو تبعه افغان جان خود را از دست دادند.

هویت شهروند بلوچی که راننده خودرو بوده، «سعید نارویی» فرزند «جمعه»، ۳۲ ساله، متاهل و دارای دو فرزند، ساکن بمپور اعلام شده است. از هویت دو جان‌باخته تبعه افغانستان و وضعیت دیگر سرنشینان این خودرو، اطلاعی در دست نیست.

منابع محلی به حال‌وش گفته‌اند: «نیروهای سپاه مرصاد مستقر در دوراهی منوجان، جلوی لاستیک‌های خودرو سمند حامل اتباع خارجی موانع میخی انداخته بودند. براثر برخورد با موانع و انحراف خودرو و واژگونی، راننده به‌همراه دو مسافر اتباع افغانستان براثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داده‌اند.»

اعتراض کارگران شهرداری خاش از پرداخت نشدن حقوق

جمعی از کارگران شهرداری «خاش»، به تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی خود اعتراض کردند. این  گروه کارگران می‌گویند: «حدود ۳۰۰ تن در مجموعه شهرداری خاش مشغول‌به‌کار هستند. از ابتدای خرداد سال جاری، پرداخت حقوق آن‌ها به تاخیر افتاده است.»

کارگران با ابراز نگرانی از افزایش میزان مطالبات مزدی خود در ماه‌های آینده می‌گویند: «علی‌رغم پیگیری‌های کارگران برای دریافت حقوق، مسوولان شهری پاسخ قانع‌کننده‌ای به درخواست‌های ما نداشته‌اند، آخرین حقوقی که دریافت کرده‌ایم، مربوط به اردیبهشت‌ سال جاری است که آن هم با تاخیر در ۱۰ تیر پرداخت شد.»

آن‌ها با بیان اینکه بخش زیادی از کارگران خدماتی و فضای سبز با دستمزد فعلی قادر به تهیه کالاهای اساسی خود نیستند، افزودند: «وقتی هرچند ماه یک‌بار بخشی از مطالبات‌مان پرداخت می‌شود، نمی‌توانیم معاش خانواده‌هایمان را تامین کنیم. در شهرستان محروم و کم‌برخوردار خاش کار و زندگی می‌کنیم. توقع داریم مسوولان به مساله معیشت و پرداخت دستمزد ما رسیدگی کنند.»

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.