ایران اعتراف کرد که یک میلیارد دلار از ارزش دارایی‌هایش در کره کم شده و سودی هم به آنها تعلق نگرفته

شنبه, 21ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

ار اف ای 

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی ایران، در رشته توئیتی اعتراف کرد که حدود هفت میلیارد دلار از دارایی های ایران به صورت “وون” در کره مسدود شده بود بی آنکه حتا سودی به آنها تعلق بگیرد. او همچنین گفته است که در نتیجۀ کاهش برابری “وون” در مقابل دلار حدود یک میلیارد دلار از ارزش دارایی های ایران در کره کاسته شده است.

محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی ایران
محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی ایران © فارس

رئیس کل بانک مرکزی ایران سپس گفته است که باقی‌ماندۀ دارایی های توقیف شدۀ ایران با هزینۀ یک کشور ثالث به یورو تبدیل شده و به زودی همه آنها به “حساب‌های شش بانک ایرانی در قطر واریز خواهد شد.”

محمدرضا فرزین نام کشور ثالثی را که هزینۀ تبدیل کردن دارایی های مسدود شدۀ ایران به یورو  را تأمین کرده نبرد و نگفت که منظور او از حساب های شش بانک ایرانی در قطر دقیقاً چیست.

با این حال، آسوشیتدپرس به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که دولت کره با تبدیل یک بارۀ دارایی های ایران از “وون” به یورو مخالفت کرده، زیرا نگران است که این اقدام به ارزش “وون” در مقابل ارزهای خارجی لطمه وارد آورد. به همین خاطر سئول با تبدیل تدریجی و اندک‌اندک این دارایی‌ها از “وون” به یورو و واریز آنها به حساب ویژه ای در قطر موافقت کرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.