مرگ دست‌کم ۱۷۰ شهروند ایرانی دچار ضایعه نخاعی در پی «گرانی و نبود لوازم بهداشتی»

سه شنبه, 24ام مرداد, 1402
اندازه قلم متن

روزنامه اعتماد به نقل از مسئولان «مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران» گزارش داد که طی دو سال اخیر و در پی موج گرانی‌ها، دست‌کم ۱۷۰ تن از افراد دچار «ضایعات نخاعی» بر اثر «زخم بستر و عفونت‌های ناشی از نبود لوازم بهداشتی» جان خود را از دست داده‌اند.

این روزنامه در شماره سه‌شنبه ۲۴ مرداد ماه خود اظهارات مهناز کاظمی، یکی از مدیران «مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران» را بازتاب داد و نوشت «اوضاع معلولین ضایعه نخاعی به ویژه پس از گرانی‌های چندین باره در کشور، چندان مناسب نیست».

خانم کاظمی در این مصاحبه به آمار بانک اطلاعاتی «مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران» اشاره کرده و گفته که این مرکز از طریق خانوادهای افراد دچار ضایعات نخاعی از مرگ آنها اطلاع یافته است.

وی که خود چهار دهه پیش در اثر تصادف دچار ضایعه نخاعی شده است، به روزنامه اعتماد گفت که «هزینه لوازم بهداشتی و درمانی سر به فلک کشیده و حتی هر گاز استریل، دو تا سه هزار تومان است» در حالی که این موارد برای افراد دچار ضایعات نخاعی از غذا نیز مهم‌تر است.»

این مقام «مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران» افزود: «بر اساس بانک اطلاعاتی ما در این دو سال بین ۱۷۰ تا ۲۰۰ مددجوی ضایعه نخاعی که اغلب جوان و در رده سنی ۲۲ تا ۳۵ سال بودند، فوت کرده‌اند و دلیل فوت آنها بیشتر زخم بستر و عفونت‌های ناشی از نبود لوازم بهداشتی بوده است.»

به گفته خانم کاظمی، در دوره شیوع کرونا جان باختن شماری از افراد دچار ضایعات نخاعی به «کرونا» نسبت داده شد اما «بیشتر این فوتی‌ها به خاطر کرونا نبود و دلیل آن زخم بستر و عفونت‌هایی بود که تمام بدن بچه‌ها را می‌گرفت.»

وی افزود: «مددجویانی را در این دو سال از دست دادیم که هرگز باور نمی‌کردیم چون مانند دوستان ما بودند. یک دفعه خانواده با گریه تماس می‌گیرد و می‌گوید این زخم بستر بالاخره دختر یا پسرم را از پا در آورد. هم به ما و هم به مددجویان دیگر شوک وارد می‌شود و آنها هم از شرایطی که دارند ناامید می‌شوند.»

«مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران» یک سازمان غیردولتی است که در سال ۱۳۸۵ تاسیس شده و تحت نظارت سازمان بهزیستی فعالیت می‌کند. این مرکز که مدیرانش اغلب خود از افراد دچار «ضایعات نخاعی» هستند در حال حاضر دو هزار و ۱۰۰ توانخواه در استان تهران و ۷۰۰ مددجو از استان‌های دیگر در این مرکزیت عضویت دارند.

مهناز کاظمی در مصاحبه با روزنامه اعتماد همچنین به موارد متعدد خودکشی در میان افراد دچار ضایعات نخاعی به دلیل عدم ارائه خدمات مشاوره‌ای مناسب به آنها نیز اشاره کرد.

با این حال او گفت که این مرکز «درباره خودکشی آماری ندارد چون اغلب به آنها گفته نمی‌شود» و حتی فوت برخی مددجویان نیز در مواردی بعد از یک سال از سوی خانواده‌ها اطلاع داده می‌شود.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.